Hašek se od kauzy kategoricky distancoval. „Žádné kupování hlasů jsem neinicioval. Ani přímo ani nepřímo,“ řekl hejtman.

Zároveň vyzval straníky, kteří o údajném podvodu informovali média, aby se obrátili na policii. „Budu také požadovat podrobné prošetření na regionální i celostátní úrovni. Je nepřijatelné, aby bylo dobré jméno sociální demokracie poškozováno pomluvami, provokacemi či drby,“ uvedl Hašek.

Proti jeho tvrzení stojí údajné prohlášení šumperské sociální demokratky Marie Barančíkové, které měl úplatek za hlas pro Haška nabízet její kolega Zdeněk Muroň. „Nabídka úplatku padla ze strany Muroně vůči Barančíkové. Ona nás o tom informovala na schůzi po sjezdu. Nabízel padesát tisíc korun a materiální výhody za to, že bude hlasovat pro Michala Haška. Ta věc mě velmi pobouřila,“ potvrdila členka kontrolního výboru strany v Olomouckém kraji Marie Horká.

Muroňovu nabídku potvrdil také člen okresní kontrolní komise Lubomír Daněk, Barančíková záležitost komentovat nechce. „Myslím, že bychom si měli ve své organizaci udělat pořádek sami a zamést si před vlastním prahem,“ uvedla Barančíková.

Muroň nabídku peněz popřel úplně. „Vůbec nechápu, kde na to přišla. Mohu jen říct, že jsem se s ní před odjezdem na sjezd bavil a ptal jsem se jí, koho bude volit. To bylo všechno,“ sdělil Muroň.

Někteří lidé ze šumperské sociální demokracie se domnívají, že jde o kampaň s cílem Muroně poškodit. A odvést pozornost od jiné, závažnější kauzy. Spekuluje se o 2,5 milionovém příspěvku, který čtyři hazardní firmy před časem věnovaly lékárnám v majetku matky bývalého poslance strany Pavla Němce z Mohelnice. Bylo to v době, kdy ve sněmovně prosazoval tvrdou legislativu proti hazardním hrám. Marie Horká je stejně jako Pavel Němec členkou mohelnické organizace.

STANISLAVA RYBIČKOVÁ
LUCIE HRABCOVÁ