Michal Hašek z ČSSD se včera definitivně stal hejtmanem jižní Moravy. Nové krajské zastupitelstvo ho zvolilo na svém prvním zasedání. Stejně tak jeho náměstky, další radní, členy výborů zastupitelstva i komisí rady. Bývalý hejtman Stanislav Juránek a jeho kolegové z KDU-ČSL odchází po osmi letech do opozice. „Těší mě, že jsem dostal podporu napříč celým politickým spektrem,“ usmíval se od řečnického pultu nový hejtman Michal Hašek.

Toho zvolilo devětačtyřicet zastupitelů z třiašedesáti přítomných. Z prvního zasedání se omluvili jen dva zastupitelé z KDU-ČSL Pavel Balík a Alois Vybíral. Druhým nejdůležitějším člověkem v kraji, který zastupuje hejtmana za jeho nepřítomnosti, se stala Anna Procházková z ODS. Překvapivě tak přeskočila lídra kandidátky občanských demokratů v nedávných volbách Milana Venclíka. „Dohodli jsme se o tom na klubu, protože se proslýchalo, že ODS jde jen o posty.

Mám už čtyřleté zkušenosti s náměstkováním, tak snad zvládnu i tuto pozici. Už jsem ale říkala Michalu Haškovi, že doufám, že bude v kraji chybět co nejméně,“ uvedla architektka a bývalá starostka Břeclavi, která včera slavila šestapadesáté narozeniny. V minulém volebním období měla na kraji na starosti územní plánování a tato kompetence jí zůstane i nadále. „Pokračují práce na územním plánu pro celý kraj. Teď taky řešíme silnici R43 a její obchvat u Kuřimi. V Rakousku už se stabilizuje vláda, takže pak s nimi začneme znovu pracovat na projektu dálnice na Vídeň,“ uvedla Procházková. Kromě ní zasednou v nové radě kraje ještě další tři občanští demokraté a sedm radních z ČSSD.

Odstupující hejtman Stanislav Juránek hned po volbě svému nástupci Michalu Haškovi předal všechny informace o krizovém řízení regionu. „Pro případ, že by se v době zasedání něco stalo, tak hejtman už musí jednat. Voda totiž teče vždy přes Jihomoravský kraj. Když prší v jižních Čechách, máme povodeň na Dyji, když prší na Moravě, je povodeň na Moravě,“ vysvětlil Juránek. Na oplátku dostal od svého nástupce dárek. Osm lahví vína jako symbol osmi let Juránkova vládnutí. „Z každého roku to nejlepší, co jihomoravská země vydala,“ komentoval Hašek.

Juránek mu však připomněl, že období od roku 2000 do 2008 zahrnuje let devět. Pak už ale přepustil Haškovi hejtmanské křeslo a odešel na čtyři roky do opozice. „A činy rady budeme opravdu kontrolovat pečlivě. A připomínkovat hlavně dopady placení regulačních poplatků v krajských nemocnicích na rozpočet,“ upozornil Juránek.

Předsedou nejvýznamnějšího výboru zastupitelstva, který bude kontrolovat činnost rady, bude zastupitel za KSČM Stanislav Navrkal. Právě obsazení kontrolního výboru nejvíc pálí KDU-ČSL, která si ho nárokovala pro sebe. „To ukazuje, že jsme jediná skutečná opozice,“ míní radní za KDU-ČSL František Adamec.

Jak vypadá nová rada Jihomoravského kraje.
ČTĚTE TAKÉ: