Počtěte si také v seriálu o hasičích: Lidé sv. Floriána

Za ně totiž zodpovídají výhradně majitelé domů. Ti mají povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozil zdraví jiných nebo majetek dalších osob. Jenže hasičský sbor musel třeba ve Vyškově častokrát s rampouchy pomáhat v místech, která nepatřila městu. „Omezujeme třeba i vyprošťování aut. Když spadne auto do příkopu a teče z něj olej do řeky, samozřejmě neváháme. Pokud ale auto nepřekáží plynulému silničnímu provozu a nehrozí žádné nebezpečí, přenecháme vyproštění asistenčním službám. A náklady na vytáhnutí vozu si řidič musí pochopitelně zaplatit,“ vysvětlil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Hasiči totiž rozlišují mezi záchrannou činností a likvidačními pracemi. Třeba havarující cisternu na místě zajistí a případná likvidace dalšího nebezpečí je už podle Haida komerční záležitostí. Na další práce se tak zaměří firma podnikající v oblasti ekologie.

Už dříve se proto hovořilo o zpoplatňování některých hasičských služeb. „Komplikuje se to zatím v tom, že jsme vyžadovali, aby vznikly celostátně platné ceníky. Aby třeba v Plzni nestál stejný úkon jinak než ve Vyškově. A to se zatím nedaří,“ uvedl mluvčí.

Vzápětí uvádí jeden z případů, kdy majitel musel výjezd hasičské jednotky uhradit. „Jednalo se o padající lešení. Hasiči ho zajistili, ale majitel samozřejmě chtěl, aby ho i rozebrali. Nakonec jsme s ním podepsali vyfakturování práce,“ doplnil Haid.

I když se operátoři tísňových linek mnohdy v případě požárů setkávají i s vtipálky, jejich zneužití bývá minimální. O výjezdu rozhodují kolegové z kraje. „Výjezd našich jednotek řeší Krajské operační středisko. To vyhodnotí, jestli je výjezd adekvátní,“ prozradil vyšetřovatel příčin požárů vyškovského hasičského záchranného sboru Karel Vidlář.

Mnohdy ale členové sboru na místě zjistí, že se jednalo o planý poplach. „Takových případů je hodně. Namísto požáru se třeba jedná o páru z kotelny. Těžko ale lze mluvit o zneužití, oznamovatel bývá často ve stresu a situace se mu jeví daleko nebezpečnější, než jaká nakonec je,“ uzavřel Haid.