Jde třeba o klání O nejzdatnějšího hasiče, které se loni konalo v Nemochovicích poprvé a mělo podle velitele zásahové jednotky Tomáše Říhy velmi pozitivní ohlas. Sbor má celkem třiatřicet aktivních členů, díky jejichž úsilí a odhodlání se podle Říhy daří nadále rozvíjet úroveň nejen sboru, ale i zásahové jednotky.

V roce, kdy se rozhořel válečný konflikt mezi Ruskem a Japonskem, se lidé v Nemochovicích rozhodli bojovat proti ohni na domácí půdě. Psal se rok 1904 a v obci vznikl sbor dobrovolných hasičů. „Poslední lednový den se poprvé sešla valná hromada a oficiálně založila místní sbor,“ uvedl velitel zásahové jednotky Tomáš Říha. Tehdy také vznikla dohoda o koupi stříkačky s hadicemi i výzbroje a výstroje pro pětadvacet tehdejších členů hasičského sboru.

V současnosti se místní hasiči těší ze spolupráce s obcí, která pomáhá s hospodařením jednotky a také s opravami zbrojnice. „Zmodernizovali jsme zázemí pro hasiče, ale také prostory pro techniku,“ pochlubil se velitel zásahové jednotky Říha. Díky obci se také podle něj podařilo nakoupit zásahové oděvy a potřebné vybavení.

Nemochovičtí ročně vyjíždějí k menším i větším zásahům. „Většinou jde o technickou pomoc. Nicméně ani čerpání vody nebo požáry nejsou výjimečné a účastníme se jich,“ zhodnotil Říha.

Zásahová jednotka nemochovických hasičů má stále víc a víc práce. O to kurióznější je fakt, že stále používá veterán Tatra 805 z padesátých let minulého století. Přestože jsou v Nemochovicích na raritu pyšní, k výjezdům musí používat auto jiné. „Vozový park už by potřeboval obměnit, ale je nám líto se toho veterána zbavit,“ zhodnotil velitel jednotky Tomáš Říha.

ADAM KOŠÍR