„Oslavujeme století od založení sboru dobrovolných hasičů, šest set osmdesát let od první písemné zmínky o naší obci, máme tu sjezd rodáků a také setkání obcí nesoucí název Uhřice. Ty jsou čtyři na Moravě a dvě v Čechách,“ objasňuje starosta Uhřic Jaromír Handl.

Každý rok pořádá jedna ze šesti obcí sraz, kde se sejdou lidé, kteří mají zájem udržovat už řadu let trvající tradici. Na Vyškovsku to bylo už podruhé.

Nápad vznikl při setkání kamarádů. „Nevím, jak to přesně vzniklo, ale chtěli jsme, aby se setkali všichni Uhřičáci,“ hledá v paměti organizátor akce Cyril Silnica. Poté jel do stejnojmenných vesnic se svým návrhem. Místní souhlasili s pořádáním vzájemných setkání.

Podle Silnici mají srazy dobrý vliv i na podobu všech obcí. Jejich vedení se snaží vše pečlivě připravit a zlepšuje vzhled a vybavení vesnic. „Například v Uhřicích u Prachatic měli úzkou cestu. Když se blížilo naše setkání, obec ji nechala rozšířit o metr a půl,“ uvádí Silnica.

Lidé z Uhřic se schází i jindy. Jezdí k sobě navzájem například na dovolenou. Důvodem, proč se letos setkání uskutečnilo na Vyškovsku, bylo sto let od založení uhřického sboru dobrovolných hasičů.

Místní hasiči si při této příležitosti připravili ukázku své techniky. „Nejvzácnější jsou dva vozy Tatra. Jeden je z roku 1930 a druhý je dokonce o dva roky starší. Ten druhý je velmi vzácný. Pojízdné a stále funkční jsou v republice jen tři. Přitom na počátku to byl jen vrak,“ říká s pýchou člen sboru Jan Voňka.