„Cizinec sedící na zadní sedačce nebyl připoutaný bezpečnostním pásem a při nárazu byl vymrštěný vpřed. Zlomil přední sedačku, prorazil čelní sklo a narazil do otevřené přední kapoty vozu. Jen shodou šťastných okolností pro něj náraz neměl fatální důsledky. Záchranáři jej s podezřením na několik zlomenin převezli do nemocnice," sdělila v úterý policejní mluvčí Petra Ledabylová. Řidič, který v době havárie nebyl pod vlivem alkoholu ani drog, je podezřelý z přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Havárie se stala o víkendu.

Policisté upozorňují na důležitost používání bezpečnostních pásů. Tělo nepřipoutaného řidiče či pasažéra při nárazu pokračuje stejnou rychlostí, jakou měl vůz před nárazem. V této rychlosti také narazí na čelní sklo, volant či airbagy.

Zloděj u Vyškova ukradl slivovici za desítky tisíc. Foto: ilustrační
Alkohol je pryč. Zloděj v obci u Vyškova ukradl slivovici za padesát tisíc

Ze zákona existují výjimky. Vztahují se třeba na učitele autoškol. Poutat se dále nemusí osoby menší než 150 centimetrů, pokud jsou starší osmnácti let. Řidiči nemusí mít bezpečnostní pásy také při couvání. Výjimku odůvodněnou zdravotními obtížemi může udělit lékař, který o tom vystaví potvrzení. Povinnost použít bezpečnostní pásy mají i těhotné ženy, pokud jim lékař neudělí výjimku.

Postihem za jízdu bez bezpečnostních pásů jsou tři body v bodovém systému, pokuta až ve výši dvou tisíc korun, nebo dva a půl tisíce korun ve správním řízení.