Rozhodli o tom na posledním zasedání zastupitelstva. „Chystáme elektronické výběrové řízení na dodavatele elektřiny. V něm se připojíme ke krajskému projektu. Smlouva uzavřená tisíci zákazníky s dodavatelem by měla být výhodnější než jakékoli individuální smlouvy," upozornil heršpický starosta Jiří Ziegler.

Vedení obce se snaží své obyvatele chránit. „Dostali jsme upozornění od policie, že se v okolí pohybují právě různí podomní prodejci. Proto lidi vyzýváme k opatrnosti při kontaktu s cizinci," vysvětlil starosta.

Někteří, obzvláště starší lidé jsou podle něj přehnaně důvěřiví. „Kromě možnosti uzavření nevýhodné smlouvy je navíc podomní prodej častou záminkou pro různé krádeže a podobně. Důchodci velmi často nejsou už dostatečně bystří, aby včas odhalili triky zlodějů," řekl starosta.

Většinou přitom zlodějům stačí i velmi jednoduchý scénář. „Častým případem je, že jeden z údajných prodejců komunikuje se vybraným člověkem a druhý mezitím krade," konstatoval starosta.

Heršpice ale pamatují i drsnější historku. „Před několika lety tu dokonce měli případ regulérního přepadení, kdy důchodkyni přivázanou k židli osvobodila až její vnučka, která jí nesla jídlo. V takové situaci nejde samozřejmě jen o finanční nebo majetkovou ztrátu. Jedná se především o psychickou újmu," připomněl Ziegler.

Zakázat podomní prodej vyhláškou se ale v Heršpicích nechystají. „Vím, že některá města a obce to udělaly. Tuto možnost jsme zvažovali, jedná se ale o právně velmi složitou záležitost, takže jsme od toho raději upustili," řekl.

Situaci se proto snaží řešit jiným způsobem. „Domnívám se, že nejjednodušším řešením je prevence. Snažíme se proto vytvářet takové podmínky, aby lidé neměli důvod nabídky podomních prodejců vyhledávat. Proto právě hledáme nového dodavatele elektřiny sami," dodal Ziegler.