Objekt loni potvrdili zástupci ministerstva kultury jako památku, což práce komplikuje. „V plánu je deinstalace stávající střechy, statického upevnění a instalace provizorní krytiny. Toto by se mělo uskutečnit do léta,“ doplnila Slámová.

Před hrozbou zhroucení stavby varovali před dvěma lety statici. „V předloňském roce se provedla vzepření budovy ze strany ulice Husova a částečně z proluky tak, aby se objekt nezřítil do veřejného prostoru a následovaly práce na zajištění statiky stropních konstrukcí,“ připomněl vedoucí odboru správy, majetku a rozvoje Petr Lokaj.

Dům byl už v minulosti v důsledku jeho stavebního a technického stavu určen k sanaci. „Mělo to být ale provedeno tak, aby jeho odstraněním nebyla ještě výrazněji narušena stabilita budovy radnice, která je přímo v sousedství. Město v minulosti dokonce odkoupilo od soukromého vlastníka sousední proluku za účelem zástavby obou parcel včetně parcely, na níž stojí uvedený dům Husova 63,“ vzpomínal bývalý starosta Slavkova a současný opoziční zastupitel Ivan Charvát.

S budovou měli ve městě dříve velké plány. „Na využití tohoto prostoru bylo dokonce zorganizována architektonická soutěž v rámci Ceny Petra Parléře. Dle zpracované studie zde měla vzniknout moderní městká knihovna,“ popsal zastupitel.

Prohlášení domu kulturní památkou však situaci podle něj značně zkomplikovalo. „Vzhledem k současnému stavu bude dle mého názoru zachování a rekonstrukce domu Husova 63 z finančního hlediska velmi nákladná,“ dodal Charvát.