Kniha zmapuje dění v obci od jejích počátků i se zmínkou o archeologických nálezech. Zabývat se bude nejen proměnami obce a okolní přírody, ale také jejími obyvateli a spolky, které tam v uplynulých stoletích působily. „Na textech pracuji od letošního jara. Snažím se v nich vystihnout celkovou tvář Hrušek i jejich okolí," popsala kronikářka.

Hlavním zdrojem Štefanové je hrušecká kronika, čerpá však také z knihy Aloise Ličmana Slavkovský okres a z rozhovorů s hrušeckými pamětníky. „Bohužel jich už moc není. Navíc u nás máme jen jednu pověst týkající se založení obce a nejsem si jistá, jestli ji do knihy zahrnu. Pátrala jsem po jejím historickém podkladě v Deblíně. Tam mi ale řekli, že rok jejího odehrání nesedí s dochovanými fakty, takže se jedná asi o smyšlenku," dodala Štefanová.

Kniha poslouží třeba i jako dárek pro starosty z okolí, kteří vesnici navštíví. Jak obsáhlá bude a kolik kopií vytisknou, však v obci zatím neví. Příležitost vysvěcení nových zvonů v příštím roce se jeví Hrušeckým jako ta pravá událost pro vydání knihy. Na tři nové zvony z pravé zvonoviny Hrušečtí pořádali sbírku, ve které vybrali přes osmdesát tisíc korun. Peníze na ně poputují i ze sbírek Správy kaple. „Zbytek doplatíme nejspíš z rozpočtu obce. Jejich vysvěcení a zavěšení bude možná v červenci. Tehdy bude mít kaple sedmileté výročí vzniku," podotkl starosta.

MARTINA JAROŠOVÁ