Lepší nicméně není situace s podzemními vodami. Jejich hladina se v regionu podle údajů vyškovských vodařů v lednu zvýšila pouze nepatrně. Za únor ještě hodnoty nejsou k dispozici. „Kvůli tomu, že mrzlo, vznikla nepropustná vrstva. Takže i když teď zaprší, voda se přes ni dostane jen minimálně. Spíš rychle odtéká do toků a odchází tak pryč. Lepší by byla vláha ze sněhu, ta by tak rychle nezmizela," vysvětlil aktuální stav ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.
Dodal, že velké zdroje, které společnost má, byly při poslední kontrole v pořádku. „Víc ohrožené jsou ty na kopcích, které jsou zároveň mělké. Například v Krásensku nebo Mouřínově," přiblížil ředitel s tím, že největším strašákem je, aby se neopakovala zima s nízkým počtem srážek a následné horké léto, jako bylo loni.
To už by podle něj mohlo znamenat, že s vodou v regionu budou problémy. „Pravděpodobně bychom museli přistoupit k regulaci vody, hlavně u těch zdrojů, které jsou mělké a nemají úplně ideální stavy," naznačil Kramář. Dělat jakékoliv závěry je nicméně podle něj nyní předčasné.
Odhadovat ještě moc nechtějí ani zahrádkáři. Loni měli zásoby vody dostatečné. A tak je až na výjimky navzdory suchu nedostatek vláhy příliš netrápil. Věří, že letos to bude podobné.
Například pěstitelé ve vyškovských Marchanicích mají na zahradě sudy na dešťovou vodu, kterou do nich zachytávají. „A co mám informace od kolegů, pochvalují si, že je v půdě dost vody. Je to díky mírné zimě, půda nebyla moc zmrzlá," sdělil předseda vyškovských zahrádkářů Jaroslav Kolečkář.