Podle radnice už však ne nadlouho. Příští sezonu se má lidem ulevit.

Vyškovský starosta Jiří Piňos se totiž sešel s majiteli dvou podniků, na které si lidé nejvíc stěžují, aby společně našli přijatelné řešení. „Šlo hlavně o to, vysvětlit si, jaké jsou teď problémy a jak je možné jim předcházet. Marek Gottwald, který provozuje hospodu U Březího hrocha, mě ujistil, že tento rok už neplánuje žádnou hudební akci,“ řekl Piňos.

Od příští sezony začne majitel víc dbát na dobu, do které budou produkce trvat. „Když bude nějaká akce, vždy na to město upozorní, a naplno hrát se bude jen do půlnoci. Od půlnoci se pak hudba o padesát procent ztiší,“ popsal výsledek dohody starosta.

Spokojený s kompromisem je i Marek Gottwald. „Určitě chceme lidem vyjít vstříc, i když si osobně myslím, že naše akce nebývají nějak přespříliš hlučné, nepořádáme žádné dunivé diskotéky. Ale pravdou je, že třeba v Dukelské ulici to slyšet je,“ podotkl Gottwald.

Dohoda je podle něj rozumná. „Většinou hrajeme třeba do jedné nebo do půl druhé v noci, takže buď začneme dřív a budeme hrát jen do půlnoci, nebo po dvanácté hodině hudbu ztišíme,“ nastínil Gottwald.

Na kompromisu se chce dohodnout i provozovatel Klubu Bombastic Jiří Klement. „Měli jsme schůzku s panem starostou, ale zatím jsme nic konkrétního nedohodli, bude to ještě na delší jednání. Už teď ale samozřejmě můžu říct, že chceme lidem vyjít vstříc a rozumně se dohodnout, abychom byli pokud možno spokojení všichni,“ vysvětlil Klement.

Dost šílené

Lidé doufají, že dohoda jim pomůže ke klidnějšímu spánku. „Určitě vítáme snahu tenhle problém nějak řešit. Bývá to tady dost šílené, hluk je slyšet i přes zavřená okna a to i ve vzdálenějších částech ulice. Takže jsme moc rádi, že se to má zlepšit,“ shodli se například manželé Vondruškovi z Dědické ulice.

Až dosud totiž lidé museli doufat, že hudební produkce skončí co nejdřív. Pomoct jim v tom totiž nedokázali ani strážníci. „Jedna věc je rušení nočního klidu opilci nebo hlučnými lidmi, kteří třeba před domem rozbíjejí sklo nebo hlasitě křičí. Jenže pokud jde o hudební produkci, nemáme právo živnostníky omezovat,“ vysvětlil už dříve velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Podotkl, že hlavní slovo v této věci má hygiena. „To oni můžou určit, jestli podniky překračují únosnou hranici hluku. Znamená to ovšem několikahodinové měření, není to nic jednoduchého,“ doplnil Sedláček.

Podobné problémy řeší i lidé v jiných městech okresu. Například v Rousínově proto radnice uvažuje o zřízení obecně závazné vyhlášky, která bude omezovat provozní dobu podniků.