Rodina Kuběnských má ze života peklo. Bydlí hned vedle dálničního mostu v Drysicích. Kvůli hluku se prakticky nevyspí.

„Kamiony, to je něco hrozného. Nehody se stávají jako na běžícím pásu. Buď vzplane tahač nebo se srazí auta. Stěna tady měla být od prvopočátku. Kdo to nikdy nezažil, nepochopí,“ postěžovala si před časem třeba Monika Kuběnská z Drysic. Doplnila, že její matka spí se špunty v uších, i když bydlí až na kopci.

Ředitelství silnic a dálnic prý chce neúnosnou situaci řešit. Překážkou je prý skutečnost, že obec zatím nepřijala změnu územního plánu. „Nedávno jsem mluvila s vedením Drysic. Zastupitelé by o tom měli jednat v březnu. Potom teprve mohou pokračovat přípravné práce ke stavbě protihlukové stěny,“ informovala vedoucí odboru příprav brněnské správy ředitelství silnic a dálnic Marie Macháčková.

Vedení obce v těchto dnech usilovně pracuje na změně plánu. „Lidé napřed dostanou možnost se k návrhu vyjádřit. Potom o něm budou hlasovat zastupitelé, kteří ho s největší pravděpodobností schválí. Myslím si, že stavbu stěny podporuje celá obec. Současná situace je totiž neúnosná. Potvrdili nám to i hygienici,“ uvedla starostka Iva Marková.

Jakmile územní plán silničáři získají, pustí se do příprav. Začnou jednat s majiteli pozemků. „Pokud některý nebude chtít prodat, můžeme ho vyvlastnit. To ale může celou stavbu výrazně zpozdit. I o několik let,“ řekla vedoucí.

Podle starostky jsou v obci tři pozemky, které majitelé nechtějí prodat. „Dva z nich vlastní lidé, kteří v obci nebydlí. Už teď jsme s nimi v kontaktu a v jednom případě je jednání možná na dobré cestě. Po změně územního plánu za nimi půjdeme znovu. Upozorníme je na možnost vyvlastnění. Možná je to přiměje ke změně postoje,“ naznačila další postup starostka.

Pokud se žádné problémy nevyskytnou, požádá ředitelství o vydání územního rozhodnutí a zahájí stavební řízení. „Musíme také sehnat peníze na stavbu. Zda je seženeme, není úplně jisté. Zatím v tom ale problém nevidíme. V nejlepším případě zahájíme vlastní výstavbu někdy v roce 2010,“ odhadla Macháčková.