Nepořádek kolem domů, zvratky a neúnosný hluk trápí lidi ve vyškovské místní části Dědice. Příčinou jejich potíží je prý klub Pinocchio v sousedství.

„Je to opravdu nepříjemné. Kromě toho, že provoz podniku je někdy až do šesti hodin ráno, tam ještě zkouší několik kapel. Lidé tak nemají klid ani přes den,“ postěžovala si třeba Věra Frausová.

Její slova potvrzuje i další obyvatelka. „Největší hluk je v našem bytě v místnostech, kde vedou okna směrem do dvora,“ uvedla žena, která si nepřála uvést své jméno, ale redakce ho zná.

Hlasitá hudba narušuje lidem také podnikání. Frausová provozuje ubytovnu Petras. „Zájemců je kvůli tomu ale méně. Říkají mi, že se tu nemůžou vyspat. Takže pro mě to je také finanční ztráta,“ řekla podnikatelka.

Podle ní jednání s provozovatelem nikam nevede. „Mluvila jsem s ním. Nepomohlo to. Dokonce když sousedce umřel manžel a ona je přišla poprosit, zda by alespoň ten den nemohl být klid, vysmáli se jí. A pokračovali ještě hlasitěji,“ tvrdí Frausová.

Anna Šteflová to potvrzuje. Provozovatelé se ji prý dokonce jednou pokusili uplatit. „Našla jsem ve schránce omluvu s vysvětlujícím dopisem, proč zde musí hrát, a nějaké peníze. Ty jsem ale vrátila. Mně jde totiž hlavně o klid, abych se mohla vyspat do práce,“ řekla Šteflová.

Lidem tak už došla trpělivost a sepsali petici. Zatím ji podepsalo padesát lidí. Chtějí, aby se město začalo případem co nejdříve zabývat.

Pochopení pro potíže obyvatel má podle svých slov vyškovský zastupitel František Adamec, který je také členem spolku Katolický dům - Katolická jednota Orel, který objekt pronajímá provozovateli klubu.

„Jednali jsem s ním. Sami s tím problémem nemůžeme nic dělat. Je to věc policie. Pokud ale potíže budou pokračovat a budeme mít od policie nějaké oficiální informace, začneme hledat jiného nájemce, který by nerušil okolí,“ uvedl Adamec.

Městská policie ještě žádné stížnosti na hluk od obyvatel nemá. „Zatím jsme dali pouze pokutu za znečištění prostranství u klubu. Pokud by se na nás ale lidé obrátili kvůli hluku, věc bychom řešili. Pokusili bychom se provozovatele vybídnout k nápravě. Pokutu mu ale udělit nemůžeme,“ vysvětlil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Podle něj ale strážníci můžou dát podnět hygienikům, aby tam změřili hladinu hluku. „Pokud by hodnota přesáhla povolenou hranici, provozovatel by musel ukončit činnost,“ naznačil velitel.

Sám nájemce prý výhrady obyvatel chápe. Tvrdí, že se lidem snaží vyjít vstříc. „Omezil jsem akce a najal pořádkovou službu, která dohlíží přímo v objektu. Venku ale zasahovat nemůže. Na to nemá právo. Hluk se snažím řešit odhlučněním. Nemám ale dost peněz, abych mohl udělat vše najednou,“ prohlásil provozovatel klubu Karel Zvěřina.