Jana Jabůrková z Dobrovského ulice ve Vyškově poslouchá každý víkend rockové vypalovačky skupiny Kabát či hity osmdesátých let. A u toho se jí třesou zdi domu. Nepatří však mezi hudební fanoušky. Jen bydlí stejně jako desítky dalších lidí blízko Radniční vinárny s diskotékou přezdívané Šantán.

„Bydlím na konci Dobrovského ulice. Dům se nepřestává třást ani po desáté večer, kdy je noční klid,“ poznamenala Jabůrková.

Ještě hůř jsou na tom lidé, kteří to mají k Šantánu blíž. „V létě je to sice ještě horší než v zimě, kdy máme zavřená okna. Přesto se však zdi otřásají. Mockrát jsme museli prosit obsluhu vinárny, aby hudbu ztišili,“ potvrdil bezohledný přístup provozovatelů Radniční vinárny Tomáš Pečenka. Jeho matka volala několikrát strážníky i majitele diskotéky. „Na chvíli je pak klid, ale hudba se po chvíli zase rozjede,“ upozornila Vladimíra Pečenková.

Městská policie dokonce sídlí ve stejné ulici jako Radniční vinárna. Její velitel Petr Sedláček však připouští, že nemohou na místě dát provozovateli podniku pokutu. „Nejvíce hlášení kvůli hluku z diskotéky jsme měli v létě. Pokud lidé zavolají, pokusíme se provozovatele vybídnout k nápravě. Pokutu mu ale dát nemůžeme. Pokud se stížnosti opakují, předáváme případy přestupkové komisi,“ uvedl Sedláček.

Podle nájemce vinárny s diskotékou Jana Sommera lidé z okolí hluk dramatizují. „Návštěvníci chtějí, abychom hráli tvrdší muziku. A mohlo se stát, že třeba u skupiny Kabát byla hlasitější než jindy. Hrajeme ale jen v pátek a v sobotu a hluk je stejný jako u jiných diskoték. Normu nepřekračujeme, hygienici už u nás měřili,“ tvrdí Sommer.

Jenže hygienici v podniku za poslední čtyři roky vůbec nebyli. Potvrdil to vedoucí komunální a obecné hygieny Rudolf Novák. „Za čtyři roky, kdy jsem ve funkci, jsme tam hluk neměřili. Když nám přijde oficiální stížnost od lidí z okolí, zdarma hluk změříme,“ vzkázal Novák lidem, kteří nemohou kvůli diskotéce spát.

Potíže s hlasitou hudbou z diskoték mají i v Dědicích. Lidé tam napsali proti klubu Pinocchio petici. „Bylo to už neúnosné. Po článku ve Vyškovském Deníku se však situace trochu zlepšila. Lidé, kteří bydlí hned u klubu, ale minulou sobotu zase nespali,“ zdůraznila Věra Frausová.

rovozovatel klubu Karel Zvěřina napravil nejhorší nedostatky. Dal na radu hygieniků a hlavní sál uzavřel. U sousedky Anny Šteflové totiž naměřili kontroloři dvojnásobek přípustné hodnoty hluku. „Zrušili jsme koncerty a větší akce. Hudba hraje pouze u baru a přemýšlíme, jak podnik ještě více odhlučnit. Zrušili jsme i zkoušky kapel,“ připustil před časem Zvěřina.

související články:

Vyhláška proti hluku? Často chybí