Původ: Himálaj, Balkán, Itálie nebo Jižní Amerika. Současný výskyt: jižní Morava.

Desítky druhů exotického hmyzu, savců i ryb se v posledních letech dostaly do jihomoravského regionu. Lidé tak dnes mohou v přírodě najít nové druhy motýlů či pavouků nebo potkat norka, nutrii a při velkém štěstí i šakala.

Důvodů rozšíření dříve nevídaných druhů zvířat je podle odborníků několik. Zatímco u hmyzu je hlavní příčinou globální oteplování, většinu exotických obratlovců na jižní Moravu zavlekli lidé.

„Vliv oteplování se sice nedá prokázat, ale existuje mnoho názorů, že to tak je. Příkladem zvířete, které se sem dostalo díky vyšší průměrné teplotě, je netopýr Saviův. Tento druh byl u nás ještě donedávna neznámý,“ uvedl Mojmír Vlašín z ekologického institutu Veronica.

Mnohem více nových druhů však připadá na teplomilný hmyz a pavouky. Jedním z nich je například křižák pruhovaný. Ten před několika lety dobyl jižní Moravu a odtud se rozšířil téměř do celé země.

„Dalším známým druhem je kudlanka nábožná. Ta je rozšířena pouze v souvislém areálu na jihu Moravy od znojemského Podyjí po Bílé Karpaty,“ sdělil biolog Jiří Schlaghamerský z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Nejen entomologové, ale i mnozí Jihomoravané už ve svém okolí objevili mnoho teplomilných druhů hmyzu. Třeba kutilku podušťák, což je druh vosy pocházející z Himálaje, nebo vzácného žluťáska tolicového.

Některé druhy exotického hmyzu mohou být i potenciálně nebezpečné pro člověka. „Problémem by v budoucnu mohlo být šíření komárů rodu Anopheles, a to v případě, že by se zde opět objevil původce malárie. Tito komáři se však na jižní Moravě vždy vyskytovali. Nebezpečné může být i šíření původních druhů klíšťat,“ varoval Schlaghamerský.

Podrobněji v úterní vydání Vyškovského Deníku.