„Když jsou mrazy trvalé, nebezpečí není tak velké. Vše je navíc chráněné vrstvou sněhu. Záleží na tom, jak moc je obleva náhlá. Počasí je momentálně stabilní. Až se teplota zas vrátí nad nulu, sníh a led budou roztávat a země se začne hýbat, můžeme očekávat nárůst poruch,“ upozornil ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.

Vodohospodáři si nicméně mnou ruce. Na únik vody je totiž upozorňují měřidla, která vykazují větší odběr vody. „Nespočívá to ani tak v provozních měřidlech, ale v tom, že každý rok přidáváme další a další přenosy. Jejich doplňování nám umožňuje získávat stále větší množství dat do našeho centra, kde sedí dispečer,“ vysvětlil Kramář.

Dispečer pak vyhlásí poplach a pracovníci společnosti hledají, kde je prasklé potrubí. Když je nicméně půda vymrzlá, voda si těžko hledá cestu na povrch. Takže na pracovníky čeká tak trochu detektivní práce. „Když se stane porucha mezi dvěma vodojemy, tak na to spotřebitel většinou ani nepřijde, zásoby vody jsou velké. Na vyhledávání poruch máme takzvané akustické hledačky, které místo poruchy vypátrají,“ uvedl ředitel.