Tuny hnoje naváží bagry na místo vzdálené jen pár metrů od domů osady Rošťoutky u Milonic. Jejich obyvatelé pomalu nemůžou kvůli zápachu větrat.

„Je tu hrozný smrad. Pokud budou navážet hnůj i v létě, budou nás obtěžovat miliardy much. To už se ostatně několikrát stalo. Také mám strach, že by odpad mohl prosáknout do spodní vody,“ postěžovala si obyvatelka osady Karla Hanáková.

Hnůj vozí do Rošťoutek zemědělci z družstva Agronet z nedalekých Nesovic. Ti se hájí, že je vše v pořádku. „Jde o řádně povolenou skládku, která je v souladu se zákonem. Hnůj tam navážíme jen tehdy, když se nemůžeme dostat na pole. Třeba teď jsou mokrá, takže na ně nemůžeme. Používáme tedy polní hnojiště u Rošťoutek. Lidé si stěžovali už dřív,“ uvedl předseda družstva Agronet Josef Veselý.

Podle Hanákové už místní kvůli problému několikrát psali petici adresovanou různým úřadům. Ty jim ale nepomohly. Že nejde o první stížnost, potvrdil také vedoucí odboru životního prostředí bučovické radnice Miloslav Babyrád. „Případ se nám dostal na stůl tak před dvěma až třemi lety. Myslím, že jsme ho předali hygieně. Družstvo už však má povolení dlouho. V době, kdy jim ho stavební úřad vydal, byly jiné hygienické podmínky. Pokud Veselý tvrdí, že má všechna povolení, zřejmě je všechno v pořádku,“ řekl Babyrád.

Hygienici naopak tvrdí, že případ je v kompetenci městského úřadu v Bučovicích.

Michal Sklenář