Celkem šest lokalit si vytipovali představitelé obce, na okamžitou obnovu ale vybrali pouze tři. Souvisí to s náročností celého projektu, který už zpracovali odborníci. Konkrétně jsou prioritou lokality u kostela svatého Bartoloměje, u základní školy a v proluce u čistírny odpadních vod.

Hodějice
* Počet obyvatel: 1100
* První písemná zmínka: 1464

„Spolupracujeme s firmou, se kterou jsme už před lety dělali biokoridor. Zapojily se i děti ze školy, které velice pěkně vymodelovaly některé své představy. Projektanti to respektovali,“ zmínila hodějická starostka.

Náklady přesahující dva miliony korun pokrývají ze šedesáti procent evropské dotace. Ošetření přitom letos absolvovaly už stromy dle arboristického posudku v obci. „Potom jsme dělali výsadbu u kostela, u pomníku i u místní části Malé chaloupky. Příští tok je na řadě výsadba v čistírně, pak pokračujeme se zahradou u základní školy,“ vyjmenovala Suchánková.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. Součástí projektu jsou také fitness prvky v místě, které navazuje na víceúčelové hřiště patřící místním Sokolům a obecní dětské hřiště. Atrakce bude vícegenerační a ocení ji tak nejen sportovci, ale třeba rodiče, či prarodiče dětí hrajících si na dětském hřišti.

„Projektanti řešili obec jako celek. Už jsme rozmístili třeba nové lavičky na místa, která zvolili kvůli výhledu na Slavkov a okolí. V plánu máme také zelenou stezku, na naučné stezce najdou zájemci četné hrací prvky. Děti se naučí třeba poznávání zvířat podle stop, zvažujeme tam i umístění čtecí budky,“ dodala starostka.

Tip na výlet:

Papouščí Zoo Bošovice

Papouščí zoologická zahrada se nachází v Bošovicích, tedy asi dvacet kilometrů od Hodějic. Návštěvníci se mohou těšit na kolekci arating, amazonků, dále pak ary, amazoňany, kakaduy a africké druhy papoušků – papoušky šedé žaky, senegalské a další exotické opeřence. Otevřeno je do 17. listopadu denně od deseti do pěti hodin, pak již bude zavřeno a provozovatelé otevřou znovu v březnu. Výjimkou jsou předvánoční prohlídky, které jsou v plánu 12. a 13. prosince.

Fotogalerie: Adventní víkend v Papouščí zoologické zahradě Bošovice

Bučovický lesopark Kalvárie a Hradisko

Pouhých osm kilometrů od Hodějic najdou výletníci lesoparky Kalvárii a Hradisko v Bučovicích. Příležitost k návštěvě nabízí celoročně. Oba prošly loni rozsáhlou obnovou. Mezi novými prvky jsou například posilovací stroje, hřiště pro děti nebo přístřešky na úkryt před sluncem. V lokalitě známé jako Hradisko vznikl také altán s velkou dřevěnou terasou na pořádání menších kulturních akcí. Přístup k němu vede přes dřevěnou lávku, která propojuje síť sedmnácti set spletitých pěšin. Rozlehlou plochu doplnila i nová zeleň.

Fotogalerie: Otevření lesoparku Bučovice