Nejvyšší vedení úřadu se tak rozhodlo po roce rozšířené práce. „Úprava úředních hodin vychází z požadavků jednotlivých krajských a jim podřízených kontaktních pracovišť. Změny jsou v plánu na základě konkrétních zkušeností pracovníků po roční praxi s rozšířením agend pod správou úřadu práce," uvedl mluvčí Úřadu práce České republiky Jiří Reichl.

Podle dostupných informací uchazeči o práci ve Vyškově o změnách vědí. Potvrdila to například Vyškovanka Zuzana Pytelová. „Ve středu jsem byla na schůzce, kde mi pracovnice oznámila, že se budou od začátku února měnit úřední hodiny. Staré mi přeškrtala a na kartičku napsala nové," popsala Pytelová.

Jestli jde o správný krok, to podle ní ukáže čas. „Před několika lety jsem byla na úřadu práce na praxi, a když to srovnám se stavem, který pozoruji teď, hodně se změnilo. Nejsou tu už takové fronty. Nebo to na mě alespoň teď tak působilo, v evidenci jsem zatím jen krátce," svěřila se Pytelová.

Podle Reichla však úřad nemění hodiny pro uchazeče proto, že by ubylo práce. „Je nutné vzít v úvahu, že kromě jednání s lidmi mají pracovníci povinnost vykonávat i jiné činnosti, jako například vyhodnocovat žádosti, rozhodovat o nich, nahlašovat změny v evidenci a dělat místní šetření. Této práci se věnují mimo úřední hodiny. A naopak je také možné, že budou zvát některé klienty kvůli projednání jejich případu v době po úředních hodinách," nastínil mluvčí.

Zdůraznil také, že změna umožní zaměstnancům věnovat víc času nově příchozím uchazečům o zaměstnání. „Nebudou muset čekat, než se vyřeší dlouhotrvající případ před nimi. Neočekáváme negativní dopad na služby poskytované úřadem práce. Pracovníci naopak budou mít víc času na zpracování přijatých žádostí a zrychlí tak dobu jejich vyřizování," doplnil Reichl.

Úředníci mají ode dneška také nově vyhrazenou pauzu na oběd, a to od dvanácti do jedné hodiny odpoledne. Někteří lidé se tak obávají, že budou muset čekat přes poledne venku, než se dveře úřadu znovu otevřou. „Znamená to, že když budu objednaná třeba na tři čtvrtě na dvanáct a oni mě nestihnou vzít, pošlou mě ven, protože budovu kvůli obědu uzavřou?" postěžovala si jedna z nezaměstnaných Vyškovanek, která nechtěla zveřejnit jméno.

Podle Reichla je plně v kompetenci ředitelů jednotlivých krajských poboček rozhodnout o tom, jestli úřad bude nebo nebude na dobu určenou pro polední pauzu uzavřený. „A to zejména s ohledem na provozní dobu budov, ve kterých jsme v nájmu, případně s ohledem na další skutečnosti. V případě, že zůstane otevřeno, přestávku na oběd a oddech pak budou zaměstnanci čerpat jiným způsobem," naznačil mluvčí.