HODINY NA OLYMPIÁDU. Málokdo se třeba může pochlubit tak prestižní zakázkou, jako je dodávka stovek hodin na blížící se olympiádu v ruském Soči. Ve městě mezi pobřežím Černého moře a úpatím Kavkazu se budou dvaadvacáté zimní olympijské hry konat přesně za rok – v únoru 2014.

„K zakázce jsme se dostali přes naši sesterskou firmu v Petrohradu, která nás doporučila. Jedná se o digitální venkovní a vnitřní hodiny, jejichž počet se blíží počtu tisíci kusů. Časomíra poslouží pro sportovce i návštěvníky olympiády," poznamenal Pavel Novák, ředitel a jednatel vyškovské společnosti Elekon, která se specializuje na výrobu průmyslových hodin a informačních panelů.

Pětasedmdesát procent hodin z Vyškova je už v Rusku. „Zbývající třetinu dodáme v letošním roce. Je to určitě zajímavá a prestižní záležitost," ocenil ředitel. Nejde však ani zdaleka o jedinou zajímavou zahraniční zakázku společnosti. „Dodávali jsme například hodiny do metra v indickém Dillí nebo do jedné velké nemocnice v Saudské Arábii," pochlubil se Novák.

MÓDA PRO ITALKY. Bezmála šedesáti lidem dává práci vyškovská firma Mimoska cz, která vyrábí italskou módu. „Výroba začala na popud italské strany, která se chtěla v České republice usadit. V roce 2001 jsme tak postavili halu v Brněnské ulici ve Vyškově a výrobu jsme rozšířili. Veškerou dámskou konfekci vyvážíme do Itálie, kde ji dále distribuují do celé Evropy a do Spojených států," informovala prokuristka společnosti Dana Gottvaldová.

Kolekce odebírají obchodní řetězce a obchodní domy, firma má podnikovou prodejnu pouze ve Vyškově a dvě pak přímo v Itálii. Ročně uvede do výroby na osm stovek různých modelů. „Týdně máme ve výrobě pět až šest fazón, jde o sériovou výrobu, ale vždycky vyrobíme jen od tří set do tisíce kusů. Móda je tedy různorodá," upozornila.

Na trhu se společnost drží už bezmála dvacet let. „Naštěstí jsme neměli období, kdy bychom museli rušit nebo pozastavovat výrobu. Odběratelé se vrací," podotkla prokuristka.

PIVO OCHUTNAJÍ ŠPANĚLÉ. V zahraničí chutná i vyškovské pivo. Největší odběratelské země jsou Slovensko, Německo, země bývalého Sovětského svazu, Maďarsko a Švédsko. Vedení pivovaru už navíc také vyjasnilo podmínky smlouvy s odběratelem ve Španělsku. Podepíší ji v nejbližších dnech. „Export se bude týkat jak standardního piva, tak i piv na zakázku. Těší nás i zájem ze strany jednoho zákazníka z Itálie, který ochutnal naše speciály a oslovil nás, zda bychom mu uvařili velmi speciální pivo amerického stylu podle jeho vlastní receptury," přiblížil spolupráci vedoucí obchodu a marketingu vyškovského pivovaru Roman Holoubek.

Jde o výrazně aromatické pivo, které už zraje ve vyškovském sklepě. „Objednal už si také speciální pivo belgického stylu. I když Itálie nemá pivovarskou tradici, zájem nás těší. Snad se nám letos podaří rozšířit export i do dalších zemí," dodal Holoubek.

Pivovar bodoval se svými výrobky loni třeba v Japonsku. Na prestižním klání uspěl mezi pětaosmdesáti pivovary z osmnácti zemí světa ve své kategorii například tmavý Džbán.

DISTRIBUCE VE STÁTECH. Především exportní je pak ivanovický podnik Bioveta, který se specializuje zejména na výrobu veterinárních léčiv. „Živí nás hlavně zahraničí, exportujeme do zhruba šedesáti zemí světa, takže nejsme závislí na jednom teritoriu. Naše výrobky jsou zaregistrované i třeba ve Spojených státech, Africe nebo Asii. Přímo obchodní zastoupení pak máme v Polsku, Rumunsku, Slovensku nebo Ukrajině," vyjmenoval ředitel společnosti Libor Bittner.

Bioveta za rok uvede na trh pět až deset nových výrobků. „Vyvíjíme je z osmdesáti procent sami, a to ve vlastních laboratořích. Jiné pak ve spolupráci s dalšími farmaceutickými společnostmi. Nedávno jsme například představili antiparazitikum pro psy a pro kočky," řekl Bittner.