Vůně ovaru, jitrnic nebo pečeného masa ucítí dnes lidé například ve Slavkově u Brna. Od osmi do jedenácti hodin zve radnice ve spolupráci se Zemědělským družstvem Rostěnice na už sedmé vepřové hody, které se uskuteční na Palackého náměstí. K ochutnávce zdarma a ve větším množství také k prodeji budou zabijačkové produkty a další uzenářské výrobky z vlastní produkce družstva.

To, že zabijačkové výtvory jsou choulostivé a málo trvanlivé, a proto se setkání vždy pořádala v zimním období, připomenou také v kučerovské obecní hospodě. Zabijačkové hody tam startují dnes od desáté hodiny dopolední. „Návštěvníci se můžou těšit na tradiční zabijačkové speciality a domácí slivovici. Posezení bude nachystané jak venku, tak uvnitř hospody, pečené dobroty budou k dispozici po celý den," lákal za organizátory Alexandr Vinklar.

Víkend v regionu bude patřit také tradičním dětským maškarním plesům. Většina z nich se uskuteční zítra. Shodně ve dvě hodiny odpoledne zvou organizátoři na dětská setkání do Heršpic, kde se děti sejdou v kulturním domě, do Křižanovic, kde si děti své odpoledne užijí v sále sokolovny, nebo do Švábenic, kde maškarní karneval pořádají dobrovolní hasiči v kulturním domě.

O hodinu později vypukne dětské veselí také v okresním městě. V tělocvičně v Orlovně Vyškov tam odstartuje maškarní ples s názvem Trpasličí rej …a možná přijde i Sněhurka. „Trpaslíci se Sněhurkou budou stěžejním tématem akce. Pojedou na dovolenou, někteří už odjeli a ti, kteří se tam teprve chystají, se dostanou na místa, na kterých se odehrají nejrůznější scénky. Postupně budou do programu vtahovat děti, aby se víc zapojovaly," prozradila k maškarnímu plesu Lenka Kadlčíková z Centra pro rodinu Vyškov, které je spolupořadate­lem akce.

Vstupné na ni je dobrovolné, účast je však nutné telefonicky potvrdit na telefonním čísle 732 769 404. „Přichystanou máme i tombolu a různé soutěže. Tělocvičnou se ponese také hudba vhodná k tanci. Není samozřejmě nutné přijít v trpasličí masce," připomněla Kadlčíková.

Dobrovolné vstupné hlásí také organizátoři z Dražovic. Dětský karneval tam propukne také ve tři hodiny odpoledne v eurotělocvičně. Zahanbit se ve stejnou hodinu nenechají ani Krásenští.

Tam má podle organizátorů klaun Jirka pro ty nejmenší přichystané legrační scénky, rej masek, veselé písničky s tancováním, divadlo, vyprávění o Klaunově, tvarování balónků, zpívání, zábavné hry a soutěže. Na programu je i diskotéka, sladké odměny, připravená je také bohatá tombola pro děti. Také Krásenští potěší peněženky rodičů, vstup Na Hasičku je totiž zdarma.

Víkend bude také s ohledem na probíhající plesovou sezonu patřit módním róbám a nažehleným košilím. Ples dnes v osm večer vypukne například v Pustiměři. „Zveme na už tradiční obecní ples, který se koná v místní sokolovně. K tanci a poslechu zahraje Karel Uhlíř se skupinou Cristal. Součástí plesu bude taneční vystoupení žáků naší školy a vystoupení jedné z vyškovských tanečních skupin. Připravená je i tombola," poznamenal starosta obce Miloš Nevřala.

Společenská taneční setkání začnou ve stejnou hodinu také třeba v Křenovicích nebo ve Slavkově u Brna.