Slunce žhne už od rána. Stárky ve vysokých kozačkách a naškrobených suknicích hledají stín. „Všechno mě škrtí, je mi horko. Piju vodu, abych se trochu osvěžila, víno zatím vynechávám. Ještě že mám vlastní boty. Holky, které nosí kozačky z půjčovny, musí mít lyžařské ponožky, aby v nich vydržely,“ říká jedna z krojovaných Tereza Tomanová. Úsměv jí však z tváře nemizí, na útrapy kroje je zvyklá. „Chodím na hody v okolních vesnicích, v Pracech nebo Slavíkovicích,“ dodává.

Letos jde v hodovém průvodu i v Kroužku. Mladí stárci obnovili tradici a oblékli si kroje. „S klukama chodíme na hody po okolí. Mrzelo nás, že v Kroužku máme jen zábavu bez krojovaného průvodu,“ vysvětluje jeden z organizátorů Marek Křivánek. Chlapci přemluvili slečny a dnes v Kroužku zpívá a tančí jedenáct párů s dětmi.

Než vyzvednou hlavní stárku, zasadí na začátku vesnice lípu. Darují ji obyvatelům ke stoletému výročí založení Československa. Společnými silami stárci sází mladý strom a zpívají lidové písně. Bujaře je povzbuzují desítky tamních i přespolních. Zběsile cvakají foťáky, aby neunikl žádný detail.

Nyní je třeba vyzvednout hlavní stárku. Krojovaná stojí ve dveřích a z obou stran stojí ve špalíru ostatní stárci. Na jedné straně chlapci, na druhé děvčata. Hlavní stárek stojí naproti stárce a zpívá, že mu někdo v noci ukradl klobúček. „Nevzal, nevzal, můj stárečku, visí tam v komůrce na hřebíčku,“ oponují dívky. Hlavní stárka přichází k chlapci a nasazuje mu klobouk na hlavu.

Stejný scénář se opakuje u všech domů, před kterými stojí ozdobené břízy. Značí, že právě v těchto domech musí stárci vyzvednout své stárky. „Obě naše dcery jdou letos v průvodu, tak jsme na ně přijeli s manželkou podívat. Zajímalo nás, jak se s touto novou rolí poperou,“ směje se Zbyněk Žďárský z Vyškova. Podotýká, že se velice těší na hodovou zábavu.

Večerní tancovačku si nenechá ujít ani Ivana Vintrová. „Na muziku určitě půjdeme, už máme koupené lístky,“ sděluje. Krojovaný průvod si užívá. „Jsem moc ráda, že mladí zde opět zavedli tuto tradici. Sama jsem před sedmnácti lety šla za stárku a dnes jde v kroji můj syn,“ pochvaluje si Vintrová.

Změnu vítá i rousínovský starosta Ivan Lukášek. Poté, co přečetl všechny hodové artikuly, které stárci přislíbili dodržovat, předává hlavnímu stárkovi hodové právo. Lidé se tak můžou bavit až do neděle. „Jsem rád že se v Koružku připojili k ostatním městským částem Rousínova a slaví krojované hody. Posílí to vesnický život,“ myslí si starosta.

Rád by tamním obyvatelům zajistil kulturní sál. „Doufám, že pomocí dotací opravíme starou školu, aby se měli lidé kde scházet,“ doplňuje Lukášek.

Stárky předaly svým chlapcům kloboučky. Hodové právo už mají také ve svých rukou a teď už je čeká večerní zábava. Na tu ale musí nasbírat síly. „Odpočineme si, dáme kafíčko a pořádně si zatancujem,“ směje se stárek Matěj Bačovský. Kapela do půlnoci hraje dechové písničky. Později však do repertoáru řadí i modernější skladby. Posílení bílým vínem lidé tančí až do rána.

MARTINA MORESOVÁ