Někteří Vyškované považují holubince válející se poblíž této budovy za ostudu. „Myslím si, že by tamní pracovníci měli jít příkladem a starat se o okolí objektu. Kdo jiný by měl být vzorem, než právě hygienici. Když tudy procházím, mám strach, že mi něco přistane za krkem,“ namítla Eva Strnadová.

Hledání řešení

Problém s holubím trusem na vyškovském náměstí, hlavně u budovy hygieny, se táhne už dlouho. To potvrzují jak zaměstnanci hygienické stanice tak i vyškovská radnice a tamní odbor životního prostředí.

O úklid chodníku by se měl postarat majitel budovy nebo by ho měla zajistit společnost Vyškovské služby. „Každý vlastník nemovitosti má povinnost uklízet chodník v jejím nejbližším okolí. O ostatní plochy se starají právě Vyškovské služby. Možná je potřeba na nepořádek upozornit,“ naznačil vyškovský starosta Petr Hájek.

Vedoucí vyškovského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Miroslav Doležal uvedl, že tuto věc přednáší na každé poradě. A snaží se najít řešení, jak zabránit tomu, aby holubi sedali právě na tuto stavbu.

Některé kroky už podnikl, na jiné se chystá. „Objednal jsem odchyt, plánujeme nakoupit plastové bodce, které těmto ptákům zabrání usedat na římsu a také se chystáme zaizolovat střechu, aby se ochladila a holuby tolik nepřitahovala. A samozřejmě zajistím čištění chodníku,“ vyjmenoval své záměry Doležal, který se chce zbavit problému definitivně.

Nepůsobí choroby

Holubí trus na Masarykově náměstí odstraňují také pracovníci Vyškovských služeb. Ředitel firmy David Olejníček ale tvrdí, že tato věc není předmětem zájmu společnosti.

„Ve smlouvě s městem to nemáme zahrnuté a ani s námi problém nikdo neprobíral nijak detailně. Ale člověk, který má za úkol čištění náměstí, samozřejmě zametá i trus. Myslím, že se této práci nevyhýbá,“ uvedl Olejníček.

Přesto však jsou holubince v okolí vyškovské hygienické stanice stále. Působí nevzhledně a někteří obyvatelé si myslí, že mohou způsobovat vážné choroby. Ale to Doležal popírá. „Biologické částice v peří nebo trusu obsahují alergeny. U někoho tedy mohou vyvolat alergické reakce. Ale že by v naší republice zapříčinily nějaká infekční onemocnění, to jsem ještě nezaznamenal,“ informoval vedoucí vyškovské hygienické stanice.