Klasickou zabijačku ale Holubičtí udělat nemůžou. „Kdyby se zabíjelo prase, museli bychom mít veterináře, který by vše kontroloval a potvrzoval. I přesto, že jde jen o prodej produktů, mají lidé o akci zájem," řekl starosta Holubic Stanislav Přibyl. I proto je už tradiční součástí holubického kulturního programu.

Kromě obecního úřadu jsou do sobotní akce zapojení i místní zahrádkáři. Poté, co si lidé pochutnají třeba na jitrnici, se můžou přesunout do místního kulturního střediska, kde masitou pochoutku zapijí panákem slivovice. A to ne ledajaké, ale poctivé, domácí.

Zahrádkáři totiž od dvou hodin pořádají košt pálenek. „Na místě bude přes šedesát vzorků. Kromě toho je součástí i soutěžní ochutnávka domácích likérů. Každý po zaplacení vstupného dostane originální štamprli na stopce. Vstupné je stanovené podle toho, kolik kdo donese vzorků. Kdo nedonese nic, platí sto padesát korun. Jíst a pít pak může, co chce," popsala předsedkyně holubických zahrádkářů Ilona Marinčová.

A k jídlu toho bude dost. Nejenže zahrádkáři loni akci obohatili o rautový stůl, kde jejich manželky nabídnou jednohubky, chlebíčky a cukroví. „Součástí je také soutěžní ochutnávka pomazánek," lákala Marinčová.

Do poněkud svátečnější atmosféry se naladí o den později obyvatelé Kozlan. Ve čtyři hodiny odpoledne se sejdou u kaple na návsi pod vánočním stromem. Tam je čeká mimo jiné vystoupení dětí z mateřské školy. „Navíc také vzhledem k tomu, že máme patronát nad speciální školou ve Vřesovicích, jim předáme finanční dar z rozpočtu obce. Ten dostávají dvakrát ročně, na Den dětí a právě před Vánoci," popsal starosta Karel Pospíšil s tím, že také u nich už jde o tradici. „Akce se koná, myslím, podeváté," odhadoval.

Lidé si na místě také společně zazpívají koledy a mimo jiné vyslechnou vánoční písně v podání trubačů. „Ti k nám dorazí z Přerova. K poslechu si můžou dát svařené víno, děti se zahřejí čajem," dodal Pospíšil.

další víkendové tipy PŘEDVÁNOČNÍ SETKÁNÍ
Kdy: sobota od 16.30
Kde: kulturní dům, Drnovice (Vyškovsko)
Za kolik: vstupné zdarma
Největší tahák: lightshow Dominika Grohmanna, prodej medových výrobků

TEN VÁNOČNÍ ČAS
Kdy: sobota od 15.30
Kde: obecní hospoda Křenovice (Vyškovsko)
Za kolik: vstupné dobrovolné
Největší tahák: program s koledami, vystoupí folklorní soubory Křenovák a Křenováček

HRADIŠŤAN & JIŘÍ PAVLICA
Kdy: pátek od 19.00
Kde: sokolovna, Boskovice
Za kolik: 330/390 Kč
Největší tahák: Hradišťan je ojedinělé hudební seskupení. S vysokou uměleckou i interpretační úrovní a širokým záběrem

ADVENTNÍ NOCTURNO
Kdy: sobota od 19.00
Kde: kostel sv. Martina, Blansko
Největší tahák: koncert Komorního orchestru města Blanska při svíčkách. Na koncertě zazní díla B. Marcella, A. Vivaldiho nebo W. A. Mozarta

Víkend na Blanensku bude patřit předvánočním koncertům. Jeden z nich připravila v prostorách Punkevních jeskyní Oblastní charita Blansko. Podzemí se v sobotu od šestnácti hodin rozezní vystoupením scholy Rozhraní a skupiny Meron. „Součástí koncertu bude také prohlídka jeskyní, dna Macochy a jízda na lodičkách. Lidé tak můžou chvíli vydechnout v předvánočním shonu a přitom ještě pomoci potřebným," láká na charitativní akci Pavlína Dvořáková. Návštěvníci mohou využít odvozu ekovláčkem ze Skalního mlýna v patnáct hodin. Vstupné je sto padesát korun. Výtěžek z akce použijí organizátoři na podporu dětí v krizových situacích.

Příznivci rockové muziky můžou v neděli odpoledne zamířit do blanenského kina. V pět hodin tam začíná rockový vánoční charitativní koncert. Zahrají na něm dvě kapely. Členové dětské hudební formace Kaštánci už povyrostli. Nyní tak formace z Horní Lhoty vystupuje pod názvem Rockfór. Kromě převzatých rockových hitů hrají také vlastní skladby. „Rockfór pak na pódiu vystřídá kapela MOTOband," řekl za pořadatele akce Lubomír Rek z Kulturního střediska města Blanska. Honorář za vystoupení věnují hudebníci Základní škole speciální Blansko.

Mateřské a rodinné centrum Dymáček Jedovnice připravilo na neděli tradiční akci. Stromeček pro zvířátka a karneval. „Tuto akci pořádáme už několik let a vždy na ni dorazí několik desítek lidí," uvedla vedoucí centra Lenka Šebelová. Děti se společně s doprovodem rodičů, babiček a dědečků pobaví v jedovnickém kulturním domě. Od půl čtvrté odpoledne. Na programu je karneval. Děti v maskách bude bavit animátor Wiki.

Před sálem bude v neděli stát také vánoční stromek, ke kterému můžou příchozí nosit jídlo pro lesní zvěř. „Stromek pak dobrotami nazdobíme a odneseme ho panu hajnému, společně s ostatním krmením pro zvířata," upřesnila Šebelová. Děti můžou přinést zvířátkům pod vánoční stromeček nesladké suché pečivo, kaštany, žaludy nebo jablka.