Už to tak vypadá, že ryze nevánoční bude na Vyškovsku pouze holubický košt ovocných pálenek. „Uskuteční se v holubickém kulturním sále od dnešní desáté hodiny. Pořádají ho holubičtí zahrádkáři, je to už sedmý košt," zval starosta Holubic Stanislav Přibyl.

Všichni zájemci z řad pěstitelů tak mají možnost nechat své výpěstky anonymně ohodnotit a nejlepší z nich pak získají diplom. Součástí koštu je také přehlídka pekařských výrobků.

Ostatní setkání už se budou pojit více či méně k vánoční době. I když třeba ve Slavkově u Brna to bude s lehce nostalgickou náladou. Barokní zámek totiž tento víkend zavírá pro letošek své brány. Loučení ale zvolil velmi pestré.

Program Vánoce na zámku odstartuje dnes v deset hodin dopoledne. „V Divadelním sále se představí děti z Mateřské školky Zvídálek. Návštěvníkům předvedou, jak to asi vypadalo v Betlémě, když se narodil Ježíšek," poznamenala Šárka Hálová ze sekretariátu zámku.

O pětačtyřicet minut později se v Historickém sálu zámku představí žáci tanečního oboru slavkovské Základní umělecké školy Františka France. „Adventní náladu obohatí výzdobami a nazdobenými stromečky výtvory žáků Základní školy Komenského a Integrované střední školy Slavkov u Brna," připomněla Hálová.

Součástí konce sezony bude také oživená prohlídka prostřednictvím pohádky O Popelce, která se uskuteční v celé prohlídkové trase a expozici zámku. Vedení zámku ale upozorňuje, že vstupenky na akci jsou už vyprodané.

Hudba bude znít zítra hned z několika míst regionu. V okresním městě láká Městské kulturní středisko Vyškov od dvou hodin odpoledne na taneční odpoledne v Besedním domě. K tanci i poslechu zahraje Animo Band Nezamyslice.

O půl hodiny později se v sále rousínovské Záložny uskuteční vánoční koncert dechové hudby Vacenovjáci. O porci dechovky nepřijdou ani Kozlanští. Od půl čtvrté odpoledne se v sále obecního domu odehraje vánoční koncert. Své nástroje tam zahřeje skupina Svatobořáci, místní mají vstup na setkání zdarma.

Zájemci se pak za hudbou můžou přesunout znovu do Slavkova. Ve městě nad Litavou od šesté hodiny podvečerní v prostorách Domu dětí a mládeže na Komenského náměstí vypukne koncert legendární skupiny Poutníci. „Jedná se o vánoční koncert s názvem Country Vánoce. Zazní známé skladby, jako je Panenka, Hotel Hillary nebo Pojďme se napít, ale i novější písně. Druhá část koncertu bude vánočně laděná a zahrajeme country písničky a swingové skladby s vánoční tematikou. Nakonec zazní i koledy," popsal program kapelník Poutníků Jiří Karas Pola.

Výsledky fotografické a výtvarné soutěže se zase zájemci dozvědí v Kulturním domě v Drnovicích. „Součástí dnešního předvánočního setkání totiž bude od půl páté odpoledne vernisáž výstav Stopy člověka v krajině Vyškovska a Příroda v okolí naší vesnice," připomněl předseda drnovického občanského sdružení Drnka Pavel Klvač.