Například do Slavkova u Brna se v sobotu sjedou milovníci hry pétanque. Slavkovská zámecká zahrada bude jako každoročně hostit mezinárodní turnaj nazvaný Grand Prix d´Austerlitz. „Očekáváme účast kompletní české špičky a jako pokaždé nám to zpestří cizinci. Určitě tu budou Slováci, Poláci, v minulosti tu byli Rusové, Belgičani. Uvidíme, kdo všechno dorazí," řekl ředitel akce Josef Dvořák.

Už patnáctý ročník turnaje přinese dvě základní změny. Poprvé se do soutěže nezapojí amatérské týmy. „Tentokrát se nám příliš nehlásily, a tak jsme jejich souboje zrušili. Je to škoda, ovšem zůstává ten špičkový turnaj," podotkl Dvořák.

Další změnou je takzvaný šachový systém. Od rána se tak bude hrát švýcarským systémem na pět základních kol. V každém kole tak na sebe narazí účastníci, kteří budou mít do té doby stejný počet výher. „Nejlepší šestnáctka celkového hodnocení pak postoupí do vyřazovacích bojů, které vyvrcholí až těsně před setměním. Podle předpovědi by mělo být letos konečně slunečno, loni jsme zmokli, tak snad to letos vyjde," dodal ředitel.

Komu se zdá házení kovovými koulemi příliš nudné, může vyrazit za akcí do Olšan. Na Farmě Bolka Polívky se totiž už od pátku natáčí film Hon. „V Olšanech přemnožili se klauni! Tento ekologický problém řeší obecní úřad po svém. To je motto nového filmu Bolka Polívky a režiséra Františka Antonína Brabce," přiblížil děj asistent manažera farmy Miroslav Vymětal.

Natáčení je veřejné a návštěvníci farmy se můžou zapojit jako diváci i herci. „Slavnostní premiéra filmu bude už dnes večer jako vyvrcholení každoroční slavnosti Starobrno Olšany Open 2012," podotkl Vymětal.

Jen na film se však program omezovat nebude. Součástí dnešního dne bude i nespočet hereckých a jiných výstupů. „Veřejné natáčení potrvá od osmi hodin ráno do čtyř hodin odpoledne. Mimo to při doprovodných akcích vystoupí na pódiu Pod lipkami silák Železný Zekon, pro děti tam budou připravené pohádky," lákal Vymětal.

Na své si přijdou i milovníci cimbálové muziky, která bude od dvou hodin odpoledne vyhrávat na pódiu Krásno. „Lidé se můžou těšit i na vystoupení kopřivnických Mužoretů, ochutnávku piva a pivní soutěže a v osm hodin večer v cirkusovém stanu na představení Manéže Bolka Polívky," doplnil Vymětal.

Z poněkud jiného soudku bude zábava v neděli večer ve slavkovském zámeckém parku. Pétanque tam totiž vystřídají zvuky mandolíny a dalších netradičních nástrojů v kombinaci s elektrickou kytarou. Vystoupí tam totiž slavná kapela Blackmore's Night, která hraje směsici folku, rocku a renesanční hudby. „Vstupenky i dnes stále prodáváme na pokladně zámku. Bude možné je zakoupit i přímo na místě před koncertem. Park odpoledne uzavřeme pro běžné návštěvníky, účastníci koncertu tam budou mít přístup," připomněla Šárka Hálová ze slavkovského zámku.

Zámecký park pojme přes deset tisíc lidí, takže se návštěvníci nemusejí bát, že se nevejdou. „Dobrou zprávou pro fanoušky kapely je i to, že pořadatelé přijímají i vstupenky ze zrušeného loňského koncertu na Švihově," doplnila Hálová.

Blackmore's Night založili zpěvačka a textařka Candice Night a kytarista Ritchie Blackmore. Jejich hudba se pohybuje na pomezí rocku a folku, se zřetelnými vlivy renesanční muziky.