Pro mnohé i nejdůležitější: Pavel Horáček zůstane ředitelem Respona. „S výsledkem jednání jsem spokojený. Těší mě, že zůstávám v pozici ředitele, a i nadále budu funkci vykonávat s plnou zodpovědností. Už jen proto, že se za mě v této situaci postavilo město Vyškov a další akcionáři," přislíbil Horáček.

Například právě vyškovští radní včetně starosty města Karla Goldemunda byli z informací o tom, že má představenstvo podniku v plánu dosadit do funkce ředitele bývalého šéfa vyškovského úřadu práce Jana Marka, zaskočení. A to přesto, že Horáček dostal nabídku na funkci technicko-ekonomického náměstka. „Radní o těchto krocích nebyli informovaní a ke změnám nevidí důvod. Pokud by k nim mělo dojít, tak jen na základě výběrového řízení, kde je hlavním kritériem odbornost," vyjádřil se Goldemund.

30Zhruba tolik zaskočených starostů dorazilo minulý týden na schůzku se starostou Vyškova, který je největším akcionářem Respona, Karlem Goldemundem. Šlo tak zhruba o třetinu akcionářů, kteří s představenstvem sjednali podmínky posílení managementu Respona. To dohodu dodrželo.

Minulý týden ve středu se tak setkal s některými starosty obcí, které jsou akcionáři Respona. Přítomný byl i předseda představenstva Respona Ivo Bárek. „Z debaty vzešla gentlemanská dohoda. I když bez zápisu. Zaprvé jsme ujednali, že skutečně dojde k rozšíření managementu. Nový člověk ale bude přijatý na základě výběrového řízení, jehož jediným parametrem bude odbornost. Zadruhé touto odborností se nemyslí bankovní zkušenosti. Za odborníka tak současného adepta nepovažujeme," konstatoval Goldemund.

Na jakou pozici a s jakými kompetencemi by měl být nový člověk přijatý, je už věcí představenstva. To jednalo v úterý. „Potvrdili jsme si na něm, že posílení vedení je prioritou. Vyhlašujeme tak výběrové řízení na místo manažera představenstva pro řízení a koordinaci akciové společnosti," přiblížil člen představenstva Roman Celý. Post ředitele zůstává obsazený Horáčkem. „Jeho nadřízeným ale bude právě manažer, který vzejde z výběrového řízení. Bude mít na starosti jak Respono, tak jeho dceřinou společnost Rebios," doplnil Bárek.

Horáček totiž rezignoval na funkci jednatele dceřiné společnosti Respona Rebiosu. „Takže vyhlásíme i výběrové řízení na jednatele. Celkem nás tak čekají dvě. Potřebujeme vyřešit situaci, která nastala zejména v Rebiosu. Bioplynová stanice funguje, ale máme nějaké spory s dodavatelem kvůli reklamacím. To si musí vzít někdo na starosti jako nový jednatel. Máme i další plány, například rozšíření dodávek tepla. I to už je práce pro nového člověka. Současné spojení funkce ředitele a jednatele je totiž velmi náročné," vysvětlil Celý.

Do obou výběrových řízení se může přihlásit jeden člověk. „Dvě se konají proto, že jde o dvě společnosti, byť matku a dceru. Upřednostňovali bychom, kdyby se takový člověk našel. Z hlediska koordinace se taková spojení osvědčují," dodal Celý s tím, že výběrové řízení je záležitostí představenstva. Nicméně v rozhodování chce otevřít možnost i dozorčí radě. „Aby bylo zřejmé, že je vše transparentní," podotkl.

Hlavní náplní práce nového člověka bude koordinace Respona a Rebiosu po ekonomické stránce. „Bude také spolupracovat s podnikatelskou sférou a hledat další příležitosti k rozvoji. Myslím, že i současný ředitel na úterním zasedání pochopil, že je společnost třeba posílit. A neměl s tím žádný problém. Od začátku jsme chtěli, aby ve společnosti zůstal, proto jsme mu také nabízeli pozici technicko-ekonomického náměstka," poukázal Bárek.

Nové rozhodnutí představenstva starostové vítají. Například i šéf otnického úřadu Pavel Prokop, který byl původní představou nemile překvapený. „Zatím nevím, jak usnesení vypadá. Nicméně to, že Horáček zůstává ve funkci ředitele, pokládám za správné rozhodnutí. Špatná komunikace s Responem v naší obci není a mluvil jsem i s dalšími starosty, kteří také nemají problém. Co se pak týká výběrového řízení, jednoznačně jde o lepší postup. Hlavně je dobře, že hlavním kritériem bude odbornost," kvitoval Prokop.

Z reakcí starostů byl Horáček mile překvapený. „Události posledních dní jim nebyly lhostejné. Svůj názor stavěli na základě znalosti mé práce. Tím mě velmi podpořili. Zavazuje mě to do budoucna a podpořilo mě to v tom, abych ve funkci pokračoval i nadále," řekl Horáček.