„Šli jsme na podobnou akci, ale než se to pořádně rozjelo, servírky začaly alkohol stahovat a hostesky měly po kšeftu. Pivo nepiju, tak jsem šel domů dřív," podělil se o prohibiční zkušenost třeba Jan Kuzník z Vyškova.

Bez tvrdého alkoholu se teď musí obejít také nabídka drysické hospody Zbyňka Kreutzera. „Naštěstí ještě před zákazem jsem měl dvě akce, v následujících dnech v kalendáři nic nemám. Musíme to holt vydržet, i když už nyní to tržby ovlivňuje. Štamgasti si k pivu rádi dají i kořalku, teď je to hlavně o pivu," poznamenal Kreutzer.

Pohostinství v Nesovicích-Letošově naopak žije hlavně z pivařů. „Jsme vesnická hospoda, lidé chodí hlavně na pivo, takže s tím zatím problém nemám," uvedl majitel Leoš Vašina.

Tvrdý alkohol se nenaléval ani na svatební hostině, kde mezi hosty nechyběla Božena Sedláková. „Byli jsme na svatbě v Pohořelicích na Brněnsku. Pilo se víno a pivo, tvrdý alkohol na svatby stejně nepatří," myslela si žena.

Bez otravy metylalkoholem je stále také vyškovská nemocnice. „Hospitalizovaného nikoho nemáme, nikdo nepřišel ani s příznaky. Víkend byl standardní, na chirurgii se objevil běžný počet mírně opilých lidí, kteří někde spadli," informovala náměstkyně pro zdravotní péči Marie Pojezná.

Zatímco v den zákazu plošného zákazu prodeje alkoholu vyškovští strážníci především upozorňovali provozovatele podniků na prohibici, o víkendu už byli nekompromisní. „Porušování jsme ale nezaznamenali, dál spolupracujeme s vyškovským živnostenským úřadem," potvrdil velitel městské policie Petr Sedláček. Porušení zákazu prodeje je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun.