Kuželkáře z Vyškova ale nějaká ta kapka ze zamračené oblohy určitě nerozhodí. V sobotu budou pod střechou a navíc slavnostně naladění. „Letos je tomu totiž už osmdesát let, co na kuželně u Klíčů vznikl kuželkářský klub Kamarádi Vyškov – předchůdce současného Kuželkářského klubu Vyškov. Budeme nejen vzpomínat, čeká nás i finále tradičního vyškovského Májového turnaje," lákala členka výboru klubu Monika Anderová.

Po vyhlášení výsledků turnaje ale oslavy neskončí. „Představíme naše mladé klubové naděje. Čeká nás i přátelský zápas bývalých a současných hráčů. V něm se představí hráči, kteří hrávali v dobách největší slávy vyškovských kuželek. Oceníme také osobnosti, které pro vyškovský klub znamenaly opravdu moc," připomněla část programu Anderová.

Úplně z jiného soudku budou setkání dětí na jejich velký den. Například v sobotu od jedné hodiny pořádají dětské odpoledne ve sportovním areálu jednoty Orel Vyškov. Bude mít sportovní nádech. Na programu je step aerobic, zumbatomic, jumping nebo spinning. Pro děti je připravený skákací hrad a malování na obličej.

O hodinu a půl později odstartují dětské radovánky v Ruprechtově. Pohádkový les nazvaný Za humny je drak pořádá na Turistické základně Maliná Dům dětí a mládeže Vyškov. „Na děti čeká cesta pohádkovým lesem, atrakce, soutěže, trampolína, autíčka, skákací boty, malování na obličej a také táborák s opékáním z vlastních zásob. V případě velmi nepříznivého počasí se akce ale konat nebude," upozornila za organizátory Veronika Osičková.

Od tří hodin pak propukne ve Slavkově u Brna setkání pro děti nazvané Z pohádky do pohádky. Startovat se bude v zámeckém parku. Slavkovští budou na akci pro děti lákat i v neděli. Ve dvě hodiny v areálu chovatelské haly v Polní ulici podle organizátorky Venduly Andrlové začne Dětský den plný her a soutěží.

O hodinu později můžou děti zavítat na svůj den do lulečského areálu U Libuše. I tady se však podle starosty Lulče Petra Halase v případě nepříznivého počasí akce odloží. „Včas bychom to ohlásili obecním rozhlasem," ujistil starosta.

Moderní i country

Po celý víkend se pak ve Slavkově u Brna konají tradiční Dny Slavkova a Svatourbanské hody. Bohatý program je připravený hned na několika místech města. Vystoupí například hudební a taneční obor dětí ze základní umělecké školy, taneční skupina N-Yoj! i country kroužek Junico, děti potěší pohádka, dospělé zase večer s cimbálovou muzikou nebo vystoupení souboru dechových nástrojů z Hornu. Ve městě se scházejí také zástupci hned jedenácti Slavkovů. Podnět k historicky první sérii setkávání Slavkovů vznikl už v prosinci 2006 ve Slavkově u Brna při návštěvě zástupců polského města Sławków.

Zejména milovníci voňavých buchet a zákusků si přijdou na své v sobotu od dvou hodin odpoledne v Kozlanech. Klub seniorů tam pořádá v sále obecního domu akci nazvanou Babymňam. „Vyhodnotíme moučníky pečené ve stylu Něco na plech. Vzorky své práce můžou ženské nosit od dvanácti hodin, očíslujeme je a návštěvníci pak každý z nich ohodnotí body," vysvětlila Dana Krištanová s tím, že klub se bude také na setkání prezentovat svými pracemi.

Celé odpoledne bude voňavou atmosférou provázet kapela Kozlovka. Představí se ale i vyškovské gymnastky nebo ivanovická country skupina Babyboys.