Přehlídka, která se koná od patnáctého do jednadvacátého října, se tak letos poprvé odehraje zcela pod taktovkou nového vedení. „Jako hosty jsem chtěla pozvat osobnosti hlavně divadelního prostředí, které na festivalu ještě nebyly. Povedlo se,“ konstatuje Lucie Janíčková.

Jak náročné je přesvědčit Janu Janěkovou, Pavla Nečase nebo Veroniku Arichtevu, aby přijeli právě do Bučovic?

Kupodivu to až tak složité, jak by se dalo čekat, není. U některých osobností však byl problém s časem. Na termín festivalu řada z těch, které jsme oslovili, už měla naplánované natáčení či divadelní představení. A příliš jednoduché nebylo ani najít známější herce, kteří u nás za uplynulých deset let ještě nebyli. To bylo moje hlavní předsevzetí. Celkem jich už festival navštívilo třiapadesát.

Koho se vám na letošní jedenáctý ročník nepodařilo dostat?

Jednali jsme například s Terezou Kostkovou nebo Davidem Matáskem. Všichni oslovení byli velice vstřícní a přislíbili účast v některém z příštích ročníků. Další tedy nechci prozrazovat, nechám si je jako překvapení do dalších let.

Měnila jste něco na koncepci festivalu?

Jde o zavedenou, oblíbenou událost. Hned první den, kdy začal předprodej vstupenek, se jich prodalo šest set padesát. Aktuálně máme zcela vyprodané v podstatě tři dny. Nebyl důvod cokoliv zásadně měnit. Spíš je to o tom, že diváci už mají určitá očekávání, se kterými i letos přijdou, a je důležité je nezklamat.

Festival potrvá sedm dní, každý den zahraje jiný soubor. Klasicky ho otevřou Bučovičtí Výtečníci a dorazí hlavně ochotníci z regionu. Kdo podle vás bude největším lákadlem?

Určitě místní divadelníci. Právě na jejich představení už máme vyprodáno. Loni na přehlídce chyběli Mouřínovští ochotníci. Letos zahrají v pátek, tedy v předposlední den festivalu. Na ty už také lístky nejsou k dostání. A téměř vyprodaní jsou i divadelníci ze Slavkova u Brna.

Bučovická kultura ale není jen ochotnický festival. Akcí se ve městě pořádá docela dost. Nejen díky radnici, ale také spolkům. Každý nový šéf nicméně chce přinést něco nového, originálního.

Aktuálně ve spolupráci s vedením města řeším, jak pozvednout vánoční trhy. Loni se zrovna moc nevyvedly a řada lidí byla rozčarovaná. Problém je v tom, že prodejci se do tak malého města moc nehrnou. Ve větších mají v podstatě záruku mnohem lepšího výdělku. Ale uvidíme, snad se nám podaří je vylepšit.

CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTETE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÝCH NOVIN, KTERÉ NAJDETE NA STÁNCÍCH AŽ DO ČTVRTKA.