Rozvoj bioplynových elektráren na Vyškovsku pomalu končí. Nasvědčuje tomu i rozhodnutí zastupitelů z Hoštic – Heroltic, kteří zamítli stavbu elektrárny v obci. Proti se postavila také většina obyvatel.

Proti výstavbě hlasovalo všech jedenáct přítomných zastupitelů. „Důvodem bylo jednak odmítavé stanovisko osmdesáti procent místních lidí, jednak skutečnost, že by bioplynová stanice neplnila svůj účel, protože místní družstvo bude vozit kejdu a biomasu do Rybníčku,“ vysvětlila starostka obce Naděžda Suchomelová.

Její slova potvrdil také Karel Míka, opoziční zastupitel a agronom hoštického střediska Zemědělského a obchodního družstva Haná. „Družstvo Haná plánuje stavět svou bioplynovou stanici v Rybníčku, takže biomasa a další topný materiál od nás bude v budoucnu putovat tam,“ potvrdil Míka.

Kromě toho, že není bioplynová stanice pro tamní družstvo potřebná, odkazuje agronom i na náročnost projektu pro obyvatele. „Právě proto, že se chystáme stavět bioplynku v Rybníčku, vím, jak velká zátěž je to pro obec. Provoz stanice sice není cítit, ale zapáchá právě zemědělský odpad, který do stanice dováží. Už teď, když špatně foukne, tak nám tu páchne živočišná výroba z Rybníčku, a teď bychom to měli i z druhé strany,“ řekl Míka.

Ředitel firmy, která plánovala bioplynovou stanici v Hošticích-Herolticích postavit, vidí neúspěch projektu především v obavě obyvatel z čehokoliv nového. „Lidé se obecně obávají změn a slyší díky tomu častokrát na negativní argumenty, které jsou v dané situaci neopodstatněné, a ty pozitivní zase slyšet nechtějí,“ řekl ředitel Freitag Project Development Andrej Glatz.

O přínosech plánované bioplynové stanice se snažila firma zastupitele i obyvatele přesvědčit na prezentaci uspořádané přímo v Hošticích – Herolticích. „Nabízeli jsme zastupitelům i místním exkurzi do srovnatelných bioplynových stanic, ale nebyl o ni zájem. Neslyšeli ani na kladné ohlasy zastupitelů z obcí, kde už bioplynky stojí,“ pokrčil rameny Glatz.

Podle slov starostky nebyla exkurze potřeba. „Nabízeli nám návštěvu bioplynové stanice ve Švábenicích, kterou zastupitelé dobře znají, takže bylo zbytečné, aby tam jezdili,“ vysvětlila Suchomelová.

Ani obyvatele přítomné na prezentaci firma nepřesvědčila. „Na schůzce jsem byl, ale argumenty firmy mě neoslovily. Jsem rozhodně proti bioplynce, a to ze dvou důvodů. Jednak proto, že firmy dostávají dotace na tyto stavby a ve státním rozpočtu pak chybí spousta peněz, a také proto, že tyto stavby zabírají zemědělskou půdu a hyzdí okolní krajinu,“ řekl Josef Bugner z Heroltic.

Ředitel firmy ovšem tyto argumenty odmítá. „Jsme česká společnost s německým kapitálem, takže nečerpáme státní dotace. Naopak nabízíme osloveným obcím výhody,“ řekl Glatz.

Na rozdíl od Hoštic nemají se stavbou bioplynové stanice problémy v Rybníčku. Tam proti stavbě nikdo neprotestoval a získala územní rozhodnutí už letos v dubnu. Bioplynové stanice vytvářejí elektrický proud spalováním kukuřičné siláže, případně nekvalitního obilí.