V úterý Vyškovský deník Rovnost informoval o nálezu bělolanýže, kterého našli v lesích okolo Slavkova u Brna Miroslav Hennlich a Otto Henych. Ještě vzácnější kořist se povedla Vlastě Klimešové z Moravských Málkovic, která s rodinou vyrazila do nedalekých lesích na Hvězdlicku. Objevila vyhlášenou kulinářskou delikatesu pravý lanýž. Jeho cena se na světových trzích může vyšplhat i nad sto tisíc korun za kilogram.

„Ve smrčině jsme našli vykukovat kousek hlavičky a postupně jsme ze zeminy vyhrabali několik bradavičnatých útvarů podobných bramborám. Na řezu byly krásně mramorované s kořeněnou vůní. Napadlo nás, že by mohlo jít o lanýže,“ řekla Klimešová.

Jenže ověřit nález bylo pro rodinu nesmírně obtížné. Na Vyškovsku se jim nepodařilo najít natolik fundovaného odborníka, který by jim s neobvyklým nálezem poradil.

V Moravském zemském muzeu v Brně, kde funguje pro Vyškovany nejbližší houbařská poradna, se dozvěděli, že bude v provozu až od poloviny srpna. A další známé poradny se nacházejí mimo Jihomoravský kraj.

Vypomohl teprve Václav Koplík z Ratíškovic v hodonínském okresu z tamního mykologického kroužku.

„Jedná se nepochybně o Lanýž černovýtrusý – Tuber melanosporum,“ určil houbu podle fotografie Koplík.

S lanýži má už své zkušenosti. Právě on pomohl Henychovi s Hennlichem identifikovat bělolanýž. Předtím ho ale držel v ruce naposledy před dvěma lety. Lanýže se totiž v českých krajích objevují jenom zřídka. Nacházejí se ve velmi teplých oblastech, převážně v oblasti Istrijského poloostrova. „U nás není chráněný, je ale nesmírně vzácný. Snad k objevu lanýžů dopomohly hojné deště. Předchozí roky byly totiž sušší. Výtrusy dokáží v zemině zůstat v klidu i desítky let a čekat na svou příležitost,“ vysvětlil Koplík. Ten se pochlubil, že mykologickému kroužku se v těchto dnech dostaly do rukou samé vzácnosti. „Jde o houby uvedené v Červené knize ohrožených druhů, a to hřib satan, hřib Fechtnerův, hřib nachový a hřib kovář odbarvený,“ dodal Koplík.

Kuchyňská úprava

Lanýže, jakožto poměrně vzácné a silně aromatické houby, se používají spíše k dochucení jako koření. Asi po týdnu od sklizně začínají aromatické vlastnosti ztrácet. Bílé lanýže by v žádném případě neměly být tepelně upravovány. Většinou se pár gramů houby nastrouhá na vrch pokrmu. Černé lanýže se naopak pro lepší aroma krátce prohřívají a jsou součástí různých nádivek a paštik. Z lanýžů se vyrábí i lanýžové máslo, mouka a olej.
Pokud bychom chtěli lanýži zpestřit nedělní oběd, musíme sáhnout hodně hluboko do kapsy. Málo kvalitní letní druhy stojí okolo 5000 Kč za kilogram. Kilogram kvalitních černých lanýžů pořídíte za 30 až 60tisíc korun, za bílé lanýže zaplatíte ještě jednou tolik. Větší plodnice se taktéž cení více. Zatím největší nalezený lanýž vážil 1310 gramů.

zdroj: www.vareni.cz