Celé dopoledne například v pondělí strávil v lese houbař Josef Kalousek, který dobře ví, kam zajít, aby si domů přinesl bohatý úlovek.

Na houby se plánuje vypravit i amatérský ornitolog Jiří Bartl. „Zatím jsem neměl moc čas, ale to ani nevadí, protože sezona v podstatě teprve začíná. Takže určitě až půjdu do lesa zkontrolovat ptačí budky, podívám se i po houbách. Myslím, že porostou," podotkl Bartl.

Zatím hlavně babky

Období těch nejlepších hub ovšem teprve začíná. „Zatím jsem od kamarádů slyšel, že rostou hlavně suchohřiby neboli babky, sem tam nosí i pravé hřiby. Předpokládám, že až vyrazím do lesa já, porostou už i další druhy," usoudil Bartl.

To potvrzuje i vedoucí brněnské houbařské poradny Vladimír Antonín. „Počasí na Moravě je teď ideální. Půda je vlhká, ale ne přemáčená jako v Čechách, navíc má být v následujících dnech kolem dvaceti stupňů, což je pro houby výborné," řekl Antonín.

Doplnil, že už je možné narazit v podstatě na všechny letní druhy hub. „Výběr bude opravdu pestrý. To s sebou ale samozřejmě nese i riziko, protože rostou i jedovaté muchomůrky. Je proto potřeba sbírat skutečně jen to, co člověk zná, a v případě nejistoty buď houbu nejíst, nebo si ji nechat u nás v poradně určit," upozornil mykolog.


PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Svá tajná místa, kde najdou úlovek téměř pokaždé, si každý houbař pečlivě chrání. Přesto jsou některé lokality obecně známé. „Každý houbař má svá oblíbená místa. Osobně nejčastěji chodím do vojenského újezdu Březina, kde je nutné mít povolenku. Za sebe bych dále zmínil Drahanskou vrchovinu a okolí Ježkovic," vyjmenoval své tipy už před časem například dlouholetý houbař Milan Vlček.

To Dana Mrázková zatím štěstí neměla. „O víkendu jsem si zašla na houby, ale zatím nic moc neroste. Možná jsem ale byla jen na špatných místech, jsem spíš rekreační houbař. Potkala jsem jen nějaké babky, které nesbírám. Podle toho, jak však lesy voněly, se myslím dá očekávat intenzivní růst v následujících dnech," podotkla Mrázková, která vyrazila do lesů u Nesovic.

Počasí, které přeje houbám, však zároveň přeje také klíšťatům. Aktivita klíšťat je podle Českého hydrometeorologického ústavu momentálně na nejvyšším stupni. S tím souvisí i riziko nákazy.

Výstražná devítka

Na stupnici od jedné do desíti, kdy vyšší číslo znamená vyšší aktivitu, pro následující dny na Moravě figuruje výstražná devítka. „To znamená nejvyšší riziko. Lidem doporučujeme používat repelent a nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů. A pohybovat se pouze po zpevněných cestách," upozornil vedoucí oddělení biometeorologických aplikací Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Vráblík.

Správné vytažení klíštěte je podle lékařů jednoduché. Klíště je třeba vykývat bez dušení oleji nebo krémy. A místo pak desinfikovat. Člověk musí použít pinzetu, při vytahování rukou se totiž můžou přenést nemoci, a to lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Několik nemocných už se letos v kraji objevilo. Pokud kus klíštěte zůstane v ráně, je nutné jít hned k lékaři.