Redakce prověřila několik lokalit ve všech lesích okresu, tedy na Drahanské vrchovině, ve Ždánickém lese i na Litenčické pahorkatině. Nejúspěšnější byla v Habrovanech, kde úlovek čítal osmnáct hřibů dubových a několik růžovek, holubinek a suchohřibů. Zklamala jinak vyhlášená lokalita U Svaté poblíž Klobouček, kde rostlo jen pár hřibovitých hub a lišek. Situaci zachránily žampiony včetně pečárky císařské, kupodivu ve smrkovém lese. V lesích Litenčické pahorkatiny podle zpráv několika houbařů rovněž sporadicky rostou hřiby dubové.

Kdo ale nemá štěstí na dobrou lokalitu, může odejít z lesa úplně s prázdnou. Že situace není dobrá, potvrdil i vyhlášený houbař Josef Kalousek z Rousínova. „O víkendu jsme přinesli z lesa jen deset hřibů. Běžně se synem sbíráme koncem května na svých místech padesát až sto pravých hřibů na jednu vycházku, letos jsme jich našli jen pět,“ vypočítal Kalousek.

Doplnil, že některé houby, jež běžně tuto dobu rostou, se letos zatím vůbec neobjevují. Jedná se například o hřiby koloděje a kováře, křemenáče, velice sporadicky rostou kozáky. „Vloni jsem sbíral janky už 15. května, letos vůbec nejsou,“ řekl Kalousek.

A v čem je podle něj hlavní problém? Rozhodně to není nedostatek vláhy. „Je příliš chladno, musíme počkat, až se oteplí,“ vysvětlil Kalousek.