Další díly seriálu
Mladé talenty Vyškovska
najdete ZDE

Nejprve se jeho láskou nicméně stalo kolo, konkrétně disciplína BMX Flatland. „Jedná se o kolo, které je o dost menší než klasické. Je to ale jiná disciplína, než třeba skákání s koly BMX na různých rampách. Jezdí se s ním na rovné ploše. Má jiný typ rámu. Jde o nějaký dobrý trik, který jednoduše zaujme,“ vysvětluje obecně Martin.

Moderní sport Flatland vzniknul ve Spojených státech. Jezdec předvádí nejrůznější triky, které na rovné zemi napojuje do různých sérií. „Je to o nejrůznějších kombinacích a tricích. Ty jsou mnohdy dané. Jedu třeba na předním kole a prohazuji řidítky,“ popisuje mladý gymnazista.

Jeho koníček, jak sám přiznává, je hodně o rovnováze a o koordinaci celého těla s kolem. Podle mladíka není ani tak těžké najít místo, kde se dá trénovat, ale spíš stejně nadšeného sportovce „Míst je dost, tam určitě problém není. Dá se zkoušet prakticky všude. Spíš se takovému sportu moc lidí ve Vyškově nevěnuje,“ lituje.

Přesto řádění na BMX kole bere spíš jako koníček. Ambice má totiž v trochu jiném oboru. „Kolo mám hlavně jako koníček. Jezdím asi dva roky. Ještě před rokem jsem trénoval skutečně hodně, teď už ho v poslední době bohužel trochu zanedbávám,“ přiznává Martin.

Hudba zvítězila

A to kvůli kapele, ve které začal hrát. Metalová skupina Maggots je na světě teprve několik měsíců, ale už se může pochlubit i první nahrávkou.

Martin do čtyřčlenné hudební skupiny ve složení dvě kytary, bicí, basová kytara a nezbytný zpěv přišel jako poslední. Kapela potřebovala právě baskytaristu.

V hudební branži je přesto hodně velký rychlík. Kytaru má teprve krátce a už s ní dokáže neuvěřitelné věci. „Před rokem a půl jsem si začal hrát na normální kytaru. Hodně mě to chytlo, tak jsem si ji i koupil. Musím říct, že jsem vážně poctivě trénoval. Kluci z kapely potřebovali někoho, kdo by uměl na basovou kytaru. Tak jsem to zkusil a už umím hrát na obě,“ chlubí se nadějný muzikant.

Historie kapely se nicméně začala psát teprve nedávno. „Vznikla v září loňského roku. Nejprve jsme hráli známé skladby. Máme ale už i první písničku a zvládáme hned několik coverů. Naše první nahrávka se jmenuje Sweet Heart Little Soul,“ zdůrazňuje Martin, kterého, jak jinak, baví hlavně metal. „Určitě jsou to metalové skupiny, které mě hodně ovlivnily. V kapele máme společné skupiny, které posloucháme. Určitě mezi ně patří Metallica nebo System of the Down,“ jmenuje.

Čtyřčlenná skupina už má za sebou i první zkušenosti před nejen metalovým publikem. „Máme za sebou první větší koncert, kdy jsme hráli v Rousínově na takovém minifestivalu. Pořádal ho táta kytaristy, na akci zavítaly i známější kapely, třeba Doga. Byli jsme vděční, že jsme se mohli předvést, byla to slušná stage, perfektně ozvučená,“ chlubí se baskytarista.

Zpěv ho netáhne

Hned vzápětí vysvětluje rozdíl mezi jeho nástrojem a klasickou kytarou. „Baskytara má o dost silnější struny, má je většinou čtyři, hraje se ale na pěti i šestistrunné. Vesměs je to hodně podobné, kytarista, který hrál na normální kytaru a přešel na baskytaru, tak to zvládne bez problémů. Naopak je to mnohdy horší. Na kytaru se totiž hrají akordy, na baskytaru je to mnohdy jen o jednom tónu,“ tvrdí.

Zatímco je se strunnými hudebními nástroji velký kamarád, zpěv ho zatím moc netáhne. „Nebráním se mu, většinou ale jen ve druhém hlasu,“ říká skromně.

Podporu má i v rodině. „Z hudební rodiny nejsem, jen strejda hrál na klarinet. Rodina je ráda, že hraju. Je to vždycky lepší než se někde potloukat a vymýšlet blbosti. Jsou rádi, že už máme za sebou i koncert,“ připomíná právě i první menší festival, který má parta mladých hudebníků za sebou.

Do nějaké talentované soutěže by ale určitě nešel. „To jde úplně mimo mě. Jít s kapelou do takové soutěže mi přijde divný. Určitě hraní na hudební nástroj navíc není extra talent, který by byl nějak neobvyklý,“ myslí si.

Hudební ambice ale bezpochyby má. „Otázka je, jak se bude naše hudba líbit, aby byla moje hudební kariéra i kluků z kapely na vyšší úrovni. Jsme nohama na zemi a je nám jasné, že je poměrně náročné se na české scéně v metalovém žánru pořádně uchytit. Vzdávat se ale nikdo nechce. Já určitě ne,“ zdůrazňuje muzikant.

Vážení čtenáři, seriál Mladé talenty Vyškovska najdete také v tištěné podobě každý pátek ve Vyškovském deníku Rovnost