Na Dušičky se hřbitovy na Vyškovsku tradičně zaplní davy lidí. Řada obcí v regionu proto v posledních týdnech horlivě spravovala cesty, pomníky, zdi i kaple. Zatímco Podbřežičtí opravili hlavní část hřbitovní zdi, Kožušičtí zase zajistili kaple, které měly narušenou statiku.

Podbřežický hřbitov dostal před letošními Dušičkami novou zeď. „Jedna z hlavních zdí hřbitova má teď podobu kameninové zídky s ozdobným kováním zasazeným do horní části zídky,” uvedla starostka obce Libuše Přikrylová.

Opravu se podařilo obci dokončit právě před Dušičkami. „Oprava už je hotová, tento týden ji oficiálně převezmeme. Okolí zídky jsme také osázeli stromky a vyseli trávu,” dodala starostka.

Tradiční úklid

Kromě oprav také podbřežický hřbitov zažil tradiční vyhrabání trávy a úklid jako ostatní hřbitovy v regionu. „Chceme, aby lidé mohli zavzpomínat na zemřelé důstojně. Přišlo jich hodně už o víkendu, očekáváme, že teď o Dušičkách bude nápor pokračovat,” řekla Přikrylová.

Oprav se dočkaly také kaple na hřbitově v Kožušicích. Měly totiž narušenou statiku a sjížděly ze svahu. „Nahoře jsme je nechali svázat ocelovými lany a dole jsme nechali spravit základy, abychom kaple stabilizovali,“ popsala hlavní úpravy starostka Kožušic Anežka Neužilová.

K tomu dostaly obě kaple novou střechu. „Trámy ve střechách byly silně napadené dřevokaznou nemocí, takže jsme je museli vyměnit,“ dodala Neužilová.

V Nevojicích a Olšanech zase vedení obcí nechalo spravit cesty ke hřbitovům. „Rozhodli jsme se udělat ke hřbitovu novou silnici a od ní chodník k brance. Také jsme postavili stání pro kontejnery na hřbitovní odpad, aby příliš nehyzdily cestu na hřbitov. Lidé si zaslouží zavzpomínat v důstojném prostředí,“ řekla starostka Olšan Dana Křížová.

Vyškovských hřbitovů se letos před Památkou zesnulých stavební ruch nedotkl, i přesto jsou na svátek nachystané. „Jsme připravení na Dušičky tak jako každý rok. Žádné speciální úpravy jsme ovšem nepodnikali, pouze jsme shrabali spadené listí,” uvedl správce vyškovských hřbitovů Jiří Lelek.

Kvůli Dušičkám prodlužuje město otevírací dobu hřbitovů. „Na dušičkový týden jsme prodloužili otevírací dobu do desáté hodiny večer. Toto prodloužení potrvá na vyškovském hřbitově do středy a na dědickém hřbitově až do čtvrtka,” pokračoval Lelek. S prodloužením otevírací doby hřbitovů protáhla správa také úřední hodiny v kanceláři, která je v uvedené dny otevřená až do pěti hodin odpoledne.

S prodloužením otevírací doby do pozdních večerních hodin se pojí také větší nebezpečí krádeží na hřbitovech. „Hřbitovy jsou veřejné místo a krádeže opravdu hrozí. V minulých dnech ovšem žádné větší krádeže hlášené nebyly, tak snad to vydrží i ve středu,” řekl Lelek.

Podobně poklidný průběh má také dušičkový týden v Podbřežicích. „Přestože náš hřbitov leží až za městem, zatím nám nikdo žádnou krádež nenahlásil,” pochvalovala si starostka Přikrylová.

Krádež v dušičkovém týdnu zaznamenali naopak v Komořanech. „Minulý týden někdo ukradl na hřbitově věnec,” potvrdila starostka obce Marie Šimáčková. Tento případ přitom není na tamním hřbitově ojedinělý. „Letos se nám to rozhodně nestalo poprvé. Zjara se například kradly čerstvě vysázené květiny,” uvedla Šimáčková.

Kradou i květináče

Květin i celé květináče se letos na jaře staly oblíbeným cílem zlodějů také na vyškovských hřbitovech. V Dědicích se navíc letos v květnu někdo vloupal přímo do hřbitovního domku. „Zloděj vyrazil dveře, aby se dostal dovnitř, šel zřejmě po penězích. Nic uvnitř ale nenašel, peníze nosím u sebe,“ popsal tenkrát případ správce Lelek.

Právě v souvislosti s narůstající kriminalitou na hřbitově začala vyškovská radnice projednávat možné řešení v podobě umístění kamerového systému.

Cílem zlodějů se však na hřbitovech můžou snadno stát i lidé. „Okrádání pozůstalých na Vyškovsku zatím sice patří spíš k ojedinělým prohřešků, přesto by měli být lidé opatrní,” uvedla mluvčí vyškovských policistů Alice Navrátilová.

Policisté prosto uspořádali preventivní akci na obou vyškovských hřbitovech i v Ivanovicích na Hané, kde návštěvníky varovali před možným okradením.