Podle místních by se už někdo měl postarat o nápravu. „Doufám, že se do oprav někdo pustí. V žádném případě si nedovedu představit, že by vlny na cestě nikdo neřešil. Je to velmi nebezpečné," poukázal předseda dědického osadního výboru Jiří Wasserburger. Ani v této místní části Vyškova není o porušené úseky nouze.

Vyškovští silničáři poškození řešili jak se zhotovitelem prací, tedy firmou Metrostav, tak s jejich zadavatelem, Ředitelstvím silnic a dálnic. „Z našeho podnětu svolalo ministerstvo dopravy jednání v Praze. Účastnili jsme se ho my a odbor dopravy. Nikdo z ředitelství ale nedorazil. Ministerstvo tak řeklo, že s ním věc projedná dodatečně, ale výsledek jednání zatím neznáme," podotkl vedoucí technicko-správního úseku vyškovských silničářů Jan Olejníček.

2miliony sedm set tisíc korun. Na tolik peněz odhadli vyškovští silničáři opravu nejhorších poruch na trase mezi Dědicemi a Vyškovem. Na jejich zaplacení se má podílet i Metrostav.

Cestáři se tak rozhodli řešit věc právě po linii zhotovitele. Ten nakonec přistoupil na to, že se na opravách bude finančně podílet. „Nyní je vše ve fázi, kdy ladíme smlouvu o narovnání. To spočívá v tom, že přispějí na odstranění vzniklých škod," uvedl Olejníček s tím, že se vše zatím jeví být na dobré cestě. Smlouva už je podle něj před podpisem.

Jeho slova potvrdil i mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Firma si před zahájením prací zdokumentovala stav silnic. A to z důvodu, aby mohla po jejich ukončení vyšetřit, jestli skutečně k jejich opotřebení došlo. „Šetřením se nicméně neprokázalo, že silnice poškodil výlučně návoz materiálu na stavbu. Už jen s ohledem na to, že je využívala i řada dalších subjektů. Navzdory tomu jsme přistoupili ke vstřícnému jednání se Správou a údržbou silnic Jihomoravského kraje o poskytnutí příspěvku na opravu vozovek využívaných při stavbě. Vypadá to, že jednání momentálně spějí k oboustranně přijatelné dohodě," sdělil mluvčí Metrostavu.

I přesto se ale podle vyškovských cestářů silnice dočká opravy nejspíš až v příštím roce.

Problematický úsek je podle Olejníčka například v Dědicích. „V místě ale plynaři připravují rekonstrukci plynovodu a tam se nebude dát pracovat. Navíc vzhledem k aktuálnímu datu už letos opravy nejspíš nestihneme nikde. Pokud se projeví například výtluk, který by ohrožoval bezpečnost, samozřejmě ho odstraníme neodkladně," ujistil Olejníček.

Podle něj jsou nejaktuálnější Havlíčkova ulice a právě Dědice. Tam se ovšem musí přizpůsobit plynařům a počkat, až práce dokončí. „Na polovině, kde pracují, vozovku opraví a my pak doděláme zbytek. A Havlíčkovu připravíme tak, abychom ji v novém roce, jakmile to počasí dovolí, mohli opravit," dodal Olejníček.

Navzdory dobrým zprávám nicméně někteří obyvatelé Dědic důvod ke spokojenosti nemají. Těžké dopravě jezdící z betonárky a zpět přičítají poškození svých domů.

POŠKOZENÍ POCHYBUJÍ

Na Metrostav se ale neobrátili. „Mluvila jsem s předsedou našeho osadního výboru. Říkal, že potřebuje, aby se vyjádřilo víc lidí, a že se to musí řešit hromadně. V ulici kdekdo nadával, ale když se k tomu mají lidi postavit čelem, říkají, že stejně nic nezmůžou. Sama se ale na firmu obrátit nemůžu," je přesvědčená Jarmila Kryštofová z Palackého ulice ve vyškovských Dědicích.

Štít jejího domu se nachází zhruba půl až tři čtvrtě metru od silnice. „Přenášejí se z ní vibrace a narušuje nám to dům. Puká. Byla jsem na pojišťovně, tam mi řekli, že se na to pojištění nevztahuje. I přesto, že jsem oponovala, že v podstatě šlo o uměle vytvořené zemětřesení," pokrčila rameny Kryštofová.

A přestože Wasserburger obyvatelům nabízel pomoc, vyzval je ke společnému podání stížnosti, věc nakonec utichla. „Nic jsme nepodnikli. S některými lidmi jsem mluvil, ptali se na rady, ale nespojili se," doplnil Wasserburger.