„Hledáme spíš v listnatých lesích, ale letos jsme měli štěstí i v jehličnatých. Přinesli jsme všechny druhy hřibů, smrkový, dubový, hnědý i další,“ řekla Vlasta Klimešová.

Ani ona, ani její vnuk, sedmnáctiletý Otakar Cupák, nechtějí prozradit svá oblíbená místečka. Do lesa to ale nemají daleko, hned lesy okolo sousedních Orlovic jsou vyhlášeným houbařským rájem.

O Klimešových je známo, že hřiby přinesou každým rokem, a to i v letech, když ostatní houbaři jsou vděční za pár babek nebo bedel. Než by svá „loviště“ prozradili, raději si do lesa vyšlápnou i několikrát do týdne a většinu hub pak rozdají. Něco spotřebují i sami.

„Nejlepší jsou hřiby smažené jako řízky, ale babička je dává i do guláše, pod maso, do sekané, do taštiček, do nudlí, do rizota. Uskladňujeme je sušením, zavařováním i zmrazováním,“ pochlubil se vnuk Otakar.

Nejlepším sběračem je ale prý nejmladší vnuk, teprve pětiletý Zdeněk. Zahanbit se nenechá ani prostřední Stanislav. „Překvapilo mě, že jsme letos našli jen velmi málo václavek, a to ještě přestárlých. Zato ale o hřiby jsme doslova zakopávali,“ pochlubil se Stanislav.

Kromě lesů kolem Orlovic a u Pavlovic je vyhlášenou houbařskou lokalitou na Vyškovsku také Ždánický les. Kapitolou samou o sobě je vojenský prostor, kde se to houbami jen hemží, ale vstup je možný pouze s povolenkou.

Mnozí lidé vyrážejí s košíky do okolí Opatovické přehrady a také do lesů u Rychtářova, kde si už ovšem musejí pohlídat, aby nevstoupili do vojenského prostoru. Solidní úlovky hlásí i houbaři na Rousínovsku u Olšan a Habrovan.

Že úroda je letos opravdu bohatá, potvrzují i další šťastní nálezci. Například malý Martin Hála našel se svým dědečkem spoustu hříbků v okolí Nemojan. Vratislav Šťastný zase nosí plné koše od Zdravé Vody nedaleko Starých Hvězdlic. Antonín Sýkora našel téměř tříkilové hřiby u Studnic.