„Počet oplocených hřišť by se měl spíš zvyšovat. Vadí nám, že plot chybí třeba na Palánku. Když jde maminka s jedním dítětem, je to jiné. My jich ale míváme na starosti i víc než deset. Když je hřiště oplocené, je bezpečnější. Děti neutečou. A to se může stát ve vteřině, člověk se jen otočí," poukázala za vyškovské Dětské centrum Benjamin Michaela Švecová.

Důvodem, proč město nechalo oplocení odstranit, je nárůst vandalismu na všech pěti místech. „Na některých sídlištích devastace postupovala rychleji, než jsme stíhali oplocení opravovat," potvrdil vedoucí odboru místního hospodářství Josef Táborský.

Na úkor plotu prvky

V neposlední řadě hrál svou roli i fakt, že opravy poničených plotů vycházely město draho. „Tím, že jsme je odstranili, můžeme peníze v řádu desítek tisíc ročně věnovat na pořízení dražších hracích prvků nebo dopadových ploch," podotkla vyškovská mluvčí Petra Bezdomniková.

Hřiště ve Vyškově navštěvuje se svými dětmi třeba Monika Tomíková z Hlubočan. „Můžu tak porovnávat. U nás je hřiště ohraničené kopci. Je to přirozené a plot nemá smysl. Ve městě je to ale něco jiného. I když moje děti až tak neutíkají, díky plotu se cítím bezpečněji, je to stoprocentní jistota," podotkla Tomíková.

Barbora Pernická zase poukazuje na domácí mazlíčky, kteří na hřištích nemají co dělat. Tím, že se někde ploty odstranily, dalo město prostor volně pobíhajícím psům, kteří močí na houpadla, písek, pokud se na ploše, jako třeba na sídlišti Tyršova, nachází, a další prvky. „Hodně mi to vadí. Rozhodně nestojím o to, aby si moje dítě hrálo na takto špinavých atrakcích," nelíbí se změna Pernické. Podobný názor mají i v Benjaminu. „Na Palánku se kolikrát proběhne pes, může tam vykonat svou potřebu. Z hlediska hygieny je tak přítomnost plotů velmi podstatná," řekla Švecová.

Přítomnosti domácích mazlíčků na hřištích však podle Bezdomnikové ani oplocení dostatečně nezabraňovalo. „Šlo o nízké dřevěné ploty. Dvířka bývala velmi často otevřená. Někteří lidé si zvířata na hřiště dokonce nosili, i když je tam i na hrací plochy vstup s nimi zakázaný," upozornila mluvčí.

hygiena písku
Město nechává každoročně měnit písek v pískovištích. Každý rok ho kontroluje i krajská hygienická stanice, která si vždy vybírá dvě místa.

Právě jako hrací plochy jsou označovaná místa, která jsou volně přístupná. Po odstranění plotů se jimi stala i pětice zmíněných dětských hřišť. Pískoviště pak zůstávají v místech, která jsou za klasickým drátěným plotem. Například v areálu u zimního stadionu, které využívá Mateřské centrum Radost. „Hřiště s klasickými ploty ve městě i nadále zůstávají, další změny neplánujeme," ujistila Bezdomniková.

Co se týká vzniku nových hřišť, případně těch, která ještě jsou opatřená dřevěným plotem, chce se odbor místního hospodářství inspirovat charakterem Oranžového hřiště ve Smetanových sadech. Na něm jsou atrakce volně přístupné. „Ale pokud bude vůle města vrátit se ke zřízení pískovišť, popřípadě jinak ohrazených míst pro pohyb malých dětí, seznámíme jeho vedení s tím, jak drahé je zřizovat několik desítek hřišť na území Vyškova," dodal Táborský.

Už třeba jen kvůli předpisům. „Pokud bychom jim chtěli plně vyhovět, museli bychom hřiště zakrývat. Neumím si představit, jaké by byly náklady, abychom den co den docílili toho, aby byl písek zakrytý. Celkově je údržba pískovišť velmi finančně náročná. Musíme například dokládat dokumentaci o hygienické nezávadnosti písku, čímž náklady neúměrně narůstají," vysvětlil Táborský.

Radnice má však pro rodiče i lepší zprávy. Některá z hřišť plánuje zmodernizovat. „Budou součástí celkové revitalizace sídlišť. Na Palánku k tomu dojde ještě letos, v Dukelské pak příští rok," nastínila Bezdomniková.