Bahno, promáčený trávník a nádrž hrozící vylitím, tak to v posledních dnech vypadá na hřišti v rousínovské místní části Čechyně. Dlouhotrvající deště znovu poukázaly na problém s odvodňováním lokality. Stěžuje si hlavně občanské sdružení Čechyně.

Několikrát do roka na hřišti přímo stojí voda. „Při dlouhodobějších deštích tam totiž natéká ze stoků a z nádrže. Škodu to sice v podstatě nepůsobí žádnou, protože tam nejsou žádné zemědělské plodiny ani domy, ale hřiště je pak dlouhodobě nepoužitelné, a to už problém je," upozornil rousínovský starosta František Havíř.

Důvodem je zanesený potok u hřiště. „Čistili jsme jej před osmi lety. Bohužel ale do něj teče voda a bláto z polí. Navíc vzhledem k tomu, že se jedná o úrodnou hnojenou půdu, se pak podél vody daří nejrůznějším náletovým rostlinám, které průtok koryta dál omezují," vysvětlil Havíř.

Richard Bílý z občanského sdružení Čechyně ale vidí situaci trochu odlišně. „O potok se desítky let nikdo nestaral. Teče až od dálnice, takže voda obsahuje splašky z ní a potom kusy usazenin, které v potoce postupně vznikají," upozornil Bílý. Usazeniny pak podle něj ucpávají nádrž určenou původně pro hasičské zásahy, a voda se z ní pak vylévá.

Okolí to nesvědčí. „V blízkosti nádrže je antukové hřiště, které jsme obnovili teprve v loňském roce. Voda nám ho zanáší nečistotami a nesvědčí ani travnatému hřišti, které je hned vedle, a které je proto podmáčené," doplnil Bílý.

Už v minulosti

Problémy s přetékáním potvrdila i Růžena Mazová, která v Čechyni bydlí. „Pamatuji si, jak kdysi stok a nádrž vykopávali vojáci. Už v minulosti byly problémy s přetékáním několikrát. Obvykle se sice potom stok vyčistil, zanáší se ale pořád znovu, takže se problém řeší pořád dokola. To samé platí o nádrži a jejím odtoku," řekla Mazová.

Důkazů uniklé vody si všímají i další lidé. „Chodím kolem hřiště poměrně často, když venčím psa. Nepamatuji si, že bych viděla celé hřiště pod vodou, často je ale vidět poválená tráva, jak voda tekla mimo koryto," podotkla další z obyvatelek Čechyně, která si nepříla zveřejnit jméno. Dodala, že si ale nepamatuje, že by voda někdy způsobila nějaké velké škody.

Vodní nádrž patří městu, čištění ale bude řešit občanské sdružení Čechyně. „Má od nás totiž nádrž dlouhodobě zapůjčenou. Dohodli jsme se proto, že dojednání vyčištění koryta necháme na nich," podotkl starosta Havíř.

Členové sdružení už proto začali situaci řešit. „My sami však žádné úpravy provádět nemůžeme. To musí udělat majitel, kterým je Povodí Moravy," vysvětlil Bílý.

Pracují na projektu

Vodohospodáři podle něj v současnosti zpracovávají projekt, který by měl opakování vylévání vody zabránit. „Uvidíme, s jakým návrhem přijdou, každopádně je potřeba zařídit to co nejdřív," doplnil Bílý.

Důležité bude, aby úpravy nepoškodily okolí. „Protože jsme iniciátorem úprav, máme právo nahlížet do dokumentace a vznášet případné připomínky k projektu, se kterým povodí Moravy přijde. Protože se možná bude jednat o výraznější zásah, chceme dohlédnout především na to, aby stavební stroje nerozjezdily nebo jinak nepoškodily okolí nádrže, protože slouží jako rekreační lokalita," vysvětlil Bílý.

Sledovat ale mají v plánu i průběh úprav. Ovšem kdy práce začnou, to zatím sdružení odhadnout nedokáže. „Čekáme na projekt. Další postup dojednáme v závislosti na něm," nastínil Bílý.