„Tak jako každý rok půjdou i tentokrát peníze především na činnost dětí a mládeže, které u nás dohromady tvoří osm oddílů. Musíme platit například dopravu na venkovní utkání. Velkou částku, asi čtyři sta tisíc, každoročně spolknou i energie, část z toho zaplatí příspěvek od města," uvedla předsedkyně Framozu Ludmila Havlíčková.

Kromě toho upozornila na větší investici, kterou jednota letos chystá. „Konečně na naše hřiště zavedeme systém zavlažování, o kterém uvažujeme už několik let. Začít bychom chtěli na začátku července. Vyjde nás to na čtyři sta tisíc. Část peněz použijeme z dotace města, na část nám ale přispěje i Jihomoravský kraj," upřesnila Havlíčková.

Na střechu ze stanu

Druhou nejvyšší sumu město přikleplo rousínovské farnosti, která si přilepší o tři sta padesát tisíc. Starosta podotkl, že část možná půjde do opravy střechy na kostele svatého Václava. Jeho věž má už od počátku devatenáctého století, kdy v místě hořelo, jen stanovou střechu.

Víc než sto tisíc dostali také sokoli z Rousínovce, Královopolských Vážan a Vítovic. Přes tři sta tisíc inkasoval Sokol Slavíkovice, ten však musel, stejně jako několik jiných organizací, dostat výjimku, neboť nesplňoval některé podmínky. „Vždycky se najdou organizace, které je nesplňují, ale nestává se, že by kvůli tomu o peníze přišly. Zastupitelstvo má kompetenci jim udělit výjimky a dělá to běžně," podotkl Havíř.

O dotace zažádalo šestatřicet organizací, které je také dostaly, mezi nimi například důchodci, divadelníci, chovatelé holubů nebo koní. „Letos jsme si o příspěvek zažádali výjimečně. Město nám poskytlo čtyřicet tisíc, což nás těší. Máme širokou členskou základnu, chodí k nám až čtyřicet dětí, takže získané peníze využijeme hlavně na nákup vybavení, jako jsou sedla nebo přílby, ale i na pořádání westernových závodů," informovala členka Jezdeckého sdružení Vítovice Jana Raulová.