Nejhlouběji sáhnou do peněženky lidé ze Znojma. „Nájemce zaplatí 162 korun za metr čtvereční," potvrdila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Tak vysokou cenu vysvětluje hlavně velkým počtem služeb. „Jde o odvoz odpadu, vodné, stočné, údržbu hygienického zařízení a elektrického osvětlení nebo kompletní úklid," vyjmenovala.

Nejlevnější hrobní místo si můžou lidé koupit ve Vyškově. Radnice požaduje třiatřicet korun. „Už několikrát jsme ale probírali zdražení," informoval ředitel Správy majetku města Vyškova Jaroslav Hastík. Část peněz vždy pokrývá poplatek za pronájem místa a druhý jde na hřbitovní služby.

Nájem za hrob
- Blansko: 35 korun na rok
- Břeclav: 58 korun na rok
Brno: 50 korun za jednohrob, 80 korun za urnový hrob, 100 korun za hrobku
Hodonín: 34 korun za jednohrob, 50 korun za urnový hrob
Vyškov: 33 korun za jednohrob, 58 korun za urnový hrob
Znojmo: 162 korun za jednohrob
Pozn. red.: cena nájmu je za jeden metr čtvereční

Vyškovský hřbitov má kapacitu dva tisíce hrobových míst. „Pokud se o hrob nikdo nestará nebo nájem nezaplatí, vyzýváme nájemníky k platbě písemně. Třeba kvůli změnám adresy ale nejsou někdy k zastižení. Proto se nám osvědčilo vylepení upozornění přímo na pomník. Pokud se nájemce nepřihlásí do jednoho roku, může správa pohřebiště místo pronajmout dalšímu nájemci," vysvětlil Hastík s tím, že nájem se sjednává na deset let. Pokud si ale lidé pronajímají místo, kde už jiný zemřelý byl, musí počítat s tím, že se v hrobu budou nacházet kosterní pozůstatky.

Třeba v Brně se pak hroby dají i předplatit. „Je to záležitost už jen u jednotlivců, kteří mezi sebou dědí hroby z generace na generaci. Několik let se tak o místa starají, i když tam nikdo není pohřbený. Ne na všech hřbitovech je to ale povolené. Třeba v Soběšicích na Brněnsku je málo hrobů," popsal ředitel Správy hřbitovů Brna Marek Šamšula.

Ještě levnější než ve Vyškově jsou hroby třeba v Dražovicích. Metr čtvereční tam vyjde na tři koruny za rok. „K tomu připočítáváme šest korun za služby bez ohledu na to, jak je hrob velký. Pokud se o něj ale nikdo nestará nebo nájem nezaplatí, nabízíme místa těm, kdo o ně mají zájem. Někdo si je vezme i s pomníkem," zmínila starostka Dražovic Miloslava Svobodová.