Verdikt z ministerstva dorazil v uplynulých dnech. „Měšťanský dům je označený jako kulturní památka,“ potvrdila mluvčí slavkovského městského úřadu Veronika Slámová.

Podle ní se už sešli radní, aby se poradili, jak postupovat dál. „Budova je ve špatném stavu několik let, zatéká tam. Upozorňujeme na to dlouhodobě. Proti výsledku se proto chceme s tímto odůvodněním odvolávat,“ vypověděla mluvčí. Budova je už patnáct let prázdná. Dříve v ní byly dva byty nebo obchod.

Jestli objekt ze sedmnáctého století zařadí na seznam kulturních památek, řešilo ministerstvo od loňského února. Zastupitelé také loni v rozpočtu na demolici vyčlenili tři miliony korun. Museli ale čekat.

Kvůli obavám o zdraví lidí město nechalo prostory před domem oplotit. „Představuje nebezpečí pro kolemjdoucí i pro historickou radnici, s níž přímo sousedí,“ upozornila Slámová.

Měšťanský dům ve Slavkově
∙ Pochází přibližně z počátku 17. století.
∙ Má renesanční jádro a středověké sklepení s původními gotickými klenbami, které chce město zachovat.
∙ Sousedí s renesanční radnicí na náměstí.
∙ Budova je už několik let v havarijním stavu a město ji chce zbourat.
∙ Ministerstvo v březnu dům prohlásilo za památku.

Strach chodit okolo domu má například Slavkovan Jan Lauč. „Je to hrozné, vypadá to, že každou chvíli může spadnout. A s ním by šla dolů i radnice,“ vyjádřil se muž.

Myslí si, že místo dávat miliony do zchátralé budovy je vhodnější postavit něco jiného. „Nechápu, jak úředníci rozhodují. Když tam začne někdo něco opravovat, spadne mu to na hlavu,“ poukázal Lauč.

Podle mluvčí ministerstva kultury Simony Cigánkové nyní běží patnáctidenní lhůta, kdy je možné se proti rozhodnutí odvolat. „O návrhu na prohlášení zmíněného objektu kulturní památkou jsme rozhodli. Vzhledem k tomu, že naše rozhodnutí není pravomocné, nemohu sdělit víc,“ reagovala na dotaz Cigánková.

Pokud nějaké odvolání ve stanovené lhůtě přijde, případ zřejmě dostane komise ministra kultury. „Konečné rozhodnutí by tak bylo přímo na ministrovi,“ upřesnila mluvčí resortu.

Vedoucí odboru evidence Národního památkového ústavu v Brně Aleš Homola upozornil, že Měšťanský dům představuje vzácnou kulturní hodnotu. „Má barokní jádro. Jde o jednu z nejvýznamnějších architektur, které se ve Slavkově nacházejí,“ okomentoval odborník.Osud stavby je tak stále nejistý. Slavkovští se obávají, že se jim prodraží. „Pokud se o ni město bude muset starat, vyjde to na mnohem více peněz, než kdyby ji zbouralo,“ poukázala mluvčí Slámová.