Podle vyškovského zastupitele Miloslava Brtníčka si na hluk stěžovali lidé například v místní části Palánek, v Brňanech nebo v ulici Jiráskově. „Lidé mě oslovili s tím, že hluk byl neúnosný. Nejsem proti tomu, aby se mladí lidé bavili. Měli by však respektovat štábní kulturu,“ řekl.

Právě zastupitel Brtníček kvůli tomu krátce po skončení festivalu vystoupil na zasedání vyškovského zastupitelstva. „Město Vyškov na tuto akci přispělo nemalou částkou. To znamená, že do budoucna by měli radní města zvážit, za jakých podmínek akci podpořit,“ oznámil na jednání, na kterém zastupitelé schválili novou vyhlášku o nočním klidu.

Ta stanovuje výjimečné případy, především slavnosti nebo tradiční společenské akce, při nichž je čas nočního klidu vymezen kratší dobou než doposud. Nyní je vyžadován od desáté hodiny večerní do šesté ranní. Nově je v těchto případech vymezen až od půlnoci. „Mezi takové výjimky patří zavedené akce, jako je Pálení čarodějnic v noci z třicátého dubna na prvního května, promítání letního kina pod širým nebem v areálu sokolského hřiště nebo festival Žán z Vážan na bikrosové dráze,“ vyjmenoval vyškovský starosta Karel Jurka.

Sdělil, že noční klid silvestrovských oslav a pro letošek ještě festivalu Pod Parou vymezují dobou od druhé do šesté hodiny ranní. „Důvod prvního je logický. Vítání nového roku by ztrácelo význam, kdybychom museli bouchnutím šampaňského oslavy ukončit. V případě srpnového hudebního festivalu je důvod takový, že organizátoři již mají nasmlouvaný program do dvou hodin ráno. V příštím roce to bude pouze do půlnoci,“ ujistil starosta Jurka.

Spolupořadatel festivalu Jarňáles Zdeněk Krupka změny uvítal. „Rozumím, že je vyhláška potřebná. Zároveň jsme však výjimečnou akcí, která dává příležitost vystupovat regionálním interpretům až po známá jména. Na druhou stranu, i s kompromisním krácením programu bychom potřebovali výjimku alespoň do dvou hodin,“ řekl Krupka.