Jak říká třeba Bronislava Srncová z Letní ulice, vždy když se v podniku odehrává nějaká akce, třese se skoro celý dům. „Lidi řvou, vyhrává hudba a to všechno třeba do čtyř hodin ráno," řekla žena.
Například před dvěma lety kvůli hluku volala policii. „Ta mi ale moc nepomohla. Řekli, že s tím nemůžou nic dělat, protože klub má povolení, a hudbu tedy pouštět může," zmínila Srncová.
To platí obecně, jak přiblížila vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová. Pokud má organizátor povolení a dodržuje stanovenou dobu konání, policisté zasáhnout nemůžou. „Občas nám lidé volají, že je obtěžuje nadměrný hluk. Naposledy to bylo při festivalu Pod Parou ve Vyškově. Hudební produkce ale byla povolená i po desáté hodině večer. A co se týká měření hluku, musejí se lidé obracet na krajskou hygienickou stanici. Samozřejmě chápeme, že takové akce můžou být pro obyvatele nepříjemné, nicméně jich v průběhu roku nebývá mnoho," informovala Musilová.
Co se týká klubu Bombastic, majitel Jan Klement podle svých slov v poslední době žádné připomínky ohledně hluku nezaznamenal. „Letošní léto bylo poměrně klidné," poznamenal.
HODNĚ REAKCÍ
Nejvíc stížností za poslední roky si nicméně ve Vyškově podle mluvčí města Dany Ryšánkové vysloužila loňská technoparty na letišti. „Její dopady byly opravdu nepříjemné a město jen uvítalo, že už se letos ve Vyškově nekonala," přiznala Ryšánková. Dodala ovšem, že k létu zábava patří, a pokud se odehrává v únosné míře, není nutné dělat dramatické zásahy.
To si myslí třeba i Jindřich Spisar, který bydlí jako Srncová poblíž Bombasticu. Hraje totiž v kapele, a tak si dobrou hudbu podle svých slov vždy rád poslechne. „I když nefandím úplně všem žánrům, nenapadlo by mě podávat nějakou stížnost. Ale je pravda, že by mohli končit už okolo půlnoci. Když hrají hlasitě i do čtyř do rána, už je to moc," uznal Spisar.
Stížnosti, respektive nesouhlas s pořádáním koncertů naopak letos zaznamenal slavkovský pivovar. Podle informací, které Vyškovský deník Rovnost získal, měli někteří obyvatelé žijící v okolí obavy z hluku. A tak pivovar jeden koncert přesunul do Křenovic a druhý zrušil.
Co pak řeší slavkovští strážníci v souvislosti s hlukem, jsou podnapilí výtržníci vracející se z letních nocí na koupališti. „Potulují se po skončení akce po městě. Občas proti nim musíme zasáhnout, protože rozbíjejí věci, vyvrací dopravní značky a podobně. Loni byla raritou skupinka mladistvých, kteří si na autobusové nádraží nesli po skončení letní noci velký umělý zmrzlinový kornout, který stál před místní cukrárnou. Chytili jsme je, dali jim pokutu a kornout vrátili na své původní místo," popsal velitel slavkovských strážníků Petr Smejsík.
Poněkud tolerantnější než Vyškované a Slavkované jsou obyvatelé Rousínova, kde se každoročně koná rockový festival Rousfest.
Podle strážníka Petra Minaříka v podstatě stížnosti od lidí neregistrují. „Co se týká letošního desátého ročníku, v podstatě jedinou komplikací, kterou jsme museli řešit, byl nedostatek parkovacích míst. Kapacita parkoviště byla oproti loňsku téměř třetinová. Ale i s tím jsme si nakonec poradili," sdělil Minařík.
MICHAELA BERGEROVÁ