Učí se, jak podat renesanční a barokní skladby na dobové nástroje. Z prostor památky se ozývají tóny loutny, cembala i historických fléten. A v návštěvnících vzbuzují zvědavost. „Přišli jsme na prohlídku zámku. O tom, že zde probíhá kurz hudební školy, jsem neslyšela. Doufám, že budeme mít štěstí a nějaké ukázky se dočkáme. Sama jsem kdysi hrávala na klavír a znám tedy i renesanční nástroje jako je třeba mandolína nebo klavichord," těší se Zdeňka Kulhavá z Nového města nad Metují.

Obavy z toho, že přes hru na nástroje neuslyší výklad průvodkyně, ale nikdo mít nemusí. „Když vcházíme do místnosti, kde výuka probíhá, studenti hrají. Pak ale přestanou a nechají nám prostor. Po skončení výkladu nám představí svůj nástroj a zahrají," potvrzuje průvodkyně Adéla Dvořáková. Návštěvníci prý na oživenou prohlídku reagují se zaujetím. „Ptají se, jak co funguje a pozorně poslouchají," dodává Dvořáková.

Jak myšlenka na hudební školu v prostorách zámku vznikla? Podle jejího organizátora Jana Čižmáře za ní stojí hlavně bučovický rodák Miloslav Klement, který se výrazně angažoval na kulturní scéně. „Chtěl, aby byly Bučovice i zámek víc vidět," přibližuje s tím, že je určená pro hudebníky, kteří už mají zkušenosti. Těm se, jak Čižmář dodává, věnují nejlepší lektoři z celého světa v individuálních hodinách.

Třídy jsou rozmístěné v podstatě po celém zámku. Několik z nich i na prohlídkové trase ve spodním traktu. „Právě tam jsou nádherné historické sály, dobové prostředí velmi inspiruje. Návštěvníci na trase vidí výuku na příčné a zobcové flétny, loutny a drnkací nástroje. V dalších prostorách je výuka na violu da gamba, cembalo a varhany," popisuje Čižmář.

PRO INSPIRACI

Jednou z dvaatřiceti hudebníků chtivých po zdokonalení, je učitelka základní umělecké školy z Malých Svatoňovic Zuzana Budílková. „Letos jsem přijela poprvé. S kamarádkou hrajeme na zobcovou flétnu, byla zde loni a přijela nadšená z lektorky Bolette Roed z Dánska," přibližuje Budílková.

Přednášky a workshopy jsou přístupné i veřejnosti. Výuka hry na zobcovou flétnu zajímala i Martinu Komínkovou z Brna. Také ona hudbu učí, a tak v sobotu dorazila na lekci Dánky Roed. „Zajímaly mě její postupy. Možnost je to jedinečná. V České republice totiž takových akcí moc není. Zahraniční lektoři jsou velké hráčské a pedagogické osobnosti, načerpala jsem od nich novou inspiraci do svých hodin," je spokojená Komínková.

O tom, co se dvaatřicet studentů na kurzu naučilo, se může přesvědčit i veřejnost. Na neděli, poslední den kurzu, si připravili společný závěrečný koncert. Začne o půl páté odpoledne.