Známý písničkář Slávek Janoušek letos už podesáté zahájil sezonu folkového a countryového festivalového koncertování. Tradičně uvítal jaro veselými písničkami, které rozezvučily v sobotu večer sokolovnu v Nížkovicích.

Reportáž

Je krátce po devatenácté hodině a sál v Nížkovicích pomalu vítá první hosty. Židle se rychle zaplňují, takže těsně před začátkem koncertu je už sokolovna nacpaná k prasknutí.

Jak by ne. Vždyť sem přes kopec přijela kobeřická skupina Bokomara, vystoupí písničkářka Lucie Redlová ze skupiny Docuku z Valašského Meziříčí. A co by to bylo za Vítní jara, kdyby nezazpívalo duo Slávek Janoušek a Luboš Vondrák? Pozvání přijala i brněnská skupina Nevermore & Kosmonaut, až ze Spojených států amerických přiletěl mandolinista Radim Zenkl. K vrcholům večera bude také prý patřit pražská skupina Hm…

Sálem se začínají nést první tóny. „V obci stojí starý kostelík s modrými ciferníky v noci rozsvícenými, a když jdete od Slavkova, vidíte jen vršek věže nakoso vykukovat z toho dolíku. A ono to vypadá jako dvě modré oči, které vás lákají domů…,“ zpívá hudebník Luboš Javůrek.

Ten později připomíná, že na Vítání jara do Nížkovic jezdí s kapelou zpívat každoročně. „Hrajeme tu rádi, protože je tady příjemné publikum,“ říká Javůrek.

Už v průběhu vystoupení první kapely s sebou přináší všelijaká překvapení a neplánovaná vystoupení, o která prý nikdy není nouze. Často se objeví nečekaná muzikantská návštěva, která pak musí na jeviště. Vedle hudebníků z Bokomary se tak najednou objeví půvabná brunetka a zejména mužské publikum je jako k u vytržení. Není to nikdo jiný než písničkářka Petra Šanclová. „Jezdím sem tak trochu si i zavzpomínat. S Lubošem jsem zpívala šest let, ovšem už tomu je také zároveň šest let, co jsme spolu nehráli. Až teď jsme se domluvili, že nazpíváme znovu nějaké duetky,“ svěřuje se.

Na podium pak přichází očekávaná dvojice večera Slávek Janoušek a Luboš Vondrák. „Společně s Vlastou Redlem a s Lubošem Javůrkem tu každý rok něco pořádáme. Tvoříme takový kulturní orloj. Já dělám tuto akci, Vlasta Redl pořádá turnaj ve fotbálku Na famotě Uefa a Luboš Javůrek, ten zase dělá vánoční koncert na Boží hod. Čtvrtého do orloje zatím hledáme. Ještě by to chtělo akcičku na podzim,“ směje se hudebník a zároveň moderátor večera Slávek Janoušek.

Dodává, že se v Nížkovicích prostě sejdou hudebníci a jde jim o to, aby si společně zazpívali jako třeba před dvaceti lety na různých festivalech. „Zde nehrajeme za honoráře. Pouze někdo z větší dálky si vezme peníze na benzín. Ovšem výjimkou je mandolinista Radim Zenkl, který dnes přiletěl z Ameriky. To by se nám ten benzín pěkně prodražil,“ vtipkuje Janoušek.

Publikům podupává nohama do taktu, když na podiu brnká na kytaru Lucie Redlová. Kdekdo už je hladový, a tak neodolá vůni guláše. Pivo teče proudem. Hospodský se musí pěkně otáčet, aby fronta nebyla delší než samotný sál.

Blíží se jedenáctá hodina a je tu vystoupení pražské skupiny Hm… Ze zhudebněné poezie známých básníků jsou lidé nadšení. Členové kapely ovládají hru na několik nástrojů, a tak, přestože má kapela Hm… jen čtyři členy, zní v jejích písních mimo jiné kytary, klavír, housle, harmonika, různé flétny, tuba, bicí, valcha. Hm… navíc tyto různorodé zvukové barvy dokáže skloubit do svěžích, velice osobitých aranží. Právě například příjemným tónům na valchu se obecenstvo nestačí divit. „Tento nástroj je originální a asi pouze těžko bych ho sháněl v obchodě. Hraji v divadle a tam jsem tento nástroj také dostal. Udělal jsem si na ni ještě nástavec na činel a zvuky vytvářím takovými metličkami,“ vysvětluje perkusista Tomáš Rejholec.

Hodiny nenávratně letí a večer se pomalu, ale jistě začíná chýlit ke konci. I když byl velice zábavný, tak je nejvyšší čas vyrazit domů. Hosty a i mne začíná přepadat únava. „Všichni zpěváci byli skvělí. Na počátku jsme tu byli i s naší dcerkou. Chtěli jsme se sem jít podívat pouze na hodinku, ale pak nám to nedalo. Malou jsme odvezli domů a pak jsme se sem ještě s manželem vrátili. Ještě že máme naší babičku,“ svěřuje se třeba návštěvnice Alena Pokorná.