Odpůrci převodu se bojí, že to ohrozí vědecké bádání, které na hvězdárně provádí vědci z přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Přes všechny pochyby však nakonec zastupitelé převod odhlasovali.

Diskuzi rozpoutala Lenka Obořilová. „Mám obavy z toho, že pokud se hvězdárna převede ze správy města do správy zooparku, mohla by přírodovědecká fakulta vypovědět spolupráci, protože by se tím porušily smlouvy. Podle nich je totiž nutné, aby bylo dál možné vědecké zkoumání oblohy,“ podotkla Obořilová a zdůraznila, že tuto obavu vyjádřil údajně i profesor Michal Lenc z přírodovědecké fakulty.

Ředitel zooparku a zastupitel Josef Kachlík obavy odmítá. „Jednou z podmínek převedení správy hvězdárny je i to, aby její vědecká činnost zůstala zachovaná beze změn,“ ujistil Kachlík.

Také starosta Vyškova Jiří Piňos považuje obavy za bezpředmětné. „Debaty o převedení hvězdárny ze správy města do správy zooparku vedeme už několik měsíců, takže nikdo nemůže říct, že rozhodujeme od stolu, aniž bychom tento problém dostatečně probrali,“ řekl Piňos.

Podle něj není důvod se bát, že hvězdárna přestane sloužit svému účelu. „Hvězdárna k Vyškovu jednoznačně patří. Chceme, aby byla víc přístupná lidem, rozhodně nechceme, aby přestala fungovat. Její vědecká funkce je také nezastupitelná a je samozřejmé, že se bude v bádání pokračovat. To všechno je samozřejmě v podmínkách převedení,“ podotkl Piňos.

Ředitel hvězdárny Petr Hájek má z převodu také mírné obavy. „Lidé, kteří na hvězdárně pracují, mě požádali, abych se k celé záležitosti vyjádřil. Převod v nich totiž vyvolal pochyby a obavy. Chtěl jsem se vyjádřit už na zasedání Rady města Vyškova, to se mi nepovedlo, tak jsem to musel nechat až na zastupitelstvo,“ řekl Hájek.

Podle něj je nutné provoz hvězdárny zachovat. „Vyškovská hvězdárna je jedna ze tří v Jihomoravském kraji, kromě nás ji má jen Brno a Veselí nad Moravou. i to je důvod, proč by měla zůstat v provozu,“ upozornil Hájek.

Dodal, že Masarykova univerzita za užívání hvězdárny k výzkumu platí nájem a má zájem ve spolupráci dál pokračovat. „Připadá mi proto trochu nedomyšlené, že v usnesení rady nejsou žádné bližší údaje o přesných podmínkách převodu. Nicméně věřím tomu, že se v dalších jednáních domluvíme ke spokojenosti všech. Pokud město dodrží smlouvy, tak univerzita určitě bude chtít tuto spolupráci zachovat,“ dodal Hájek.

Hvězdárna ve Vyškově stojí na východě města v Marchanicích. Otevřená byla v listopadu 1970 , o třináct let později začala spolupracovat s brněnskou hvězdárnou Mikuláše Koperníka.

Po roce 1989 převzala budovu i vybavení do svého majetku brněnská hvězdárna, a hvězdárna ve Vyškově se tak stala jejím odloučeným pracovištěm. Až na konci roku 2008 získalo město hvězdárnu zpět do svého držení. Následovala rozsáhlá rekonstrukce, která trvala rok. V současné době je hvězdárna pro návštěvníky otevřená vždy v pátek večer po setmění, kdy se zde konají veřejná pozorování noční oblohy.