Pomocí nich bude možné sledovat fotosféru i chromosféru, tedy povrchové vrstvy sluneční atmosféry. Denní provoz hvězdárny si vyžádá i výstavbu nových toalet pro veřejnost.

Na nové terase bude vystavěný také nosný sloup pro dalekohled. „Bude odizolovaný, aby nedocházelo k nežádoucím záchvěvům dalekohledu při pozorování od ostatních stavebních součástí hvězdárny,“ vysvětlila Patáková.

Okolí hvězdárny chce její vedení využít k expozici týkající se astronomie a sluneční energie. „Návštěvníky také určitě zaujme meteorologická stanice. Zároveň řešíme s příslušnými úřady zeleň kolem hvězdárny. Na některých místech náletová zeleň přerostla a mnohdy brání kvalitnímu pozorování. Samozřejmě půjde o velmi šetrný zásah,“ ujistila vedoucí vyškovské hvězdárny.

Loňský převod vyškovské hvězdárny v Marchanicích ze správy města do správy zooparku obhajovalo město tím, že chce hvězdárnu zpopularizovat a více ji nabídnout široké veřejnosti.

Vyškovská radnice tehdy ujistila, že vědecká funkce hvězdárny a pokračování v bádání jsou v podmínkách převodu. „Pokračuje spolupráce s Masarykovou univerzitou, která u nás pořádá praktika pro studenty fyziky a astrofyziky a také semináře pro učitele středních škol z celé Moravy. Zajišťujeme také programy pro školy a zájmové skupiny z celého okresu. Spolupracujeme i s některými dalšími hvězdárnami. Veřejnost si také může vyslechnout zajímavé přednášky,“ dodala Patáková.