DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Petra Doležalová z Vyškova ráda vzpomíná na doby, kdy jako malá chodila do hvězdárny v Marchanicích. Proto ji potěšilo, když se dozvěděla, že ji vyškovská radnice hodlá dát do pořádku.

„Hvězdárna hodně upadla, bylo o ní málo slyšet. Radši jsme si zajeli až do Brna. Těším se, že ji opraví a vezmu tam své děti,“ svěřila se Doležalová.
Město chce hvězdárnu skutečně co nejdřív zpřístupnit široké veřejnosti, a tak s opravami nezahálí. „Do budovy zatékalo. Proto jsme co nejrychleji nechali opravit střechu a rýny. Vybraná firma také opravila omítky a především pojezd střechy, neboť bez možnosti odkrývání střechy není možné pozorovat oblohu,“ uvedla mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.

Tím však renovace marchanické hvězdárny ani zdaleka nekončí. V letošním roce chce radnice zajistit další úpravy vedoucí k odstranění vlhkosti v suterénu budovy. „V plánu je také výměna rozvodů elektroinstalace a poškozeného střešního pláště u pojízdné střechy i úpravy vstupu u prvního patra. Objekt je nutné také vybavit odpovídajícím zařízením. Nezapomínáme ani na opravy korekce optických přístrojů,“ ujistila Bednářová.

Hvězdárna podle ní plní úlohu osvětového zařízení pro veřejnost a je přínosem pro vyškovské školství.

„Stavební úpravy, které vybraná firma provedla už vloni, vyšly městskou pokladnu na téměř tři sta tisíc korun. Kolik peněz budeme investovat do oprav letos, ještě s přesností nevím, protože není schválený rozpočet na rok 2009. Ale předběžně počítáme s necelým milionem korun,“ informoval vyškovský starosta Petr Hájek, shodou okolností původní profesí astronom.

Dodal, že tyto peníze by město použilo na rekonstrukci sociálního zařízení a na zateplení budovy. „Doposud se tam totiž topilo pouze v akumulačních kamnech, a to jenom v jedné místnosti,“ informoval Hájek.

Lidé mohou hvězdárnu v zimním období navštívit v pátek od osmnácti hodin. „Kvůli pracem, jež tam nyní probíhají, je nejlepší se domluvit na radnici. Otevírací doba na podzim a na jaře bude od devatenácti hodin a v létě od půl deváté večer,“ informovala Bednářová.